Víno při dietě

U profesoniálních sportovců se konzumace alkoholu nedoporučuje v žádném množství. My ostatní si ale občas dopřát sklenku vína nebo piva můžeme bez obav. Pokud nepijeme alkohol ve velkém, může mít na naše zdraví dokonce pozitivní účinky.

Už naše babičky říkávaly, že sklenka červeného vína je dobrá na tvorbu červených krvinek. Přeneseno do zdravotního hlediska musíme souhlasit, že sklenka vína jednou za čas má přínos pro naše zdraví. Nic se ale nesmí přehánět.

Vliv alkoholu

Už malé množství alkoholu má vliv na naše tělo. Samozřejmě záleží na naší váze - čím méně vážíme, tím větší vliv na nás konzumace alkoholu má. Je samozřejmě i rozdíl, jestli vypijeme alkohol v celém množství najednou nebo upíjíme pomalu. Alkohol má také vliv na naše tělo podle toho, jestli jsme před jeho konzumací něco snědli nebo pijeme na prázdný žaludek.

Dvě sklenky vína vás sice nejspíš uvolní a rozmluví, ale zároveň je možné, že zhorší vaši koordinaci pohybu a vaši soustředěnost. 

Přínos pro kardiovaskulární systém

Podle studie anglického časopisu zaměřeného na zdraví přiměřená konzumace vína snižuje riziko vzniku infarktu až o 26%. Tato studie také zkoumala tzv. Francouzský paradox - tedy to, proč lidé z jihu Francie jsou štíhlejší a trpí méně na nemoci srdce, přestože konzumují více tučného jídla s vyšším množstvím cholesterolu a pravidelně popíjejí víno. Vypadá to, že Francouzi vědí, proč víno pijí.

Prevence rakoviny

Chemické sloučeniny, polyfenoly resveratol a kvercetin, obsažené ve vínu, jsou důležité antioxidanty. Právě ony pomáhají chránit buňky před poškozením. Konkrétně resveratol bojuje proti příznakům stárnutí srdce, kostí, očí a svalů.

Další přínosy

Rozumná konzumace vína může podle studií také chránit před vznikem žaludečních vředů, žlučníkových kamenů, cukrovky, demence nebo Parkinsonovy nemoci.

Vše má své ale...

U vína, podobně jako u konzumace jiného alkoholu, je nutné nepřehánět to s jeho pitím. Zároveň nezapomeňte, že alkoholu se důrazně doporučuje vyhýbat při konzumaci některých léků. Podobně při některých nemocech se nejprve o vhodnosti konzumace alkoholu poraďte se svým lékařem.