Ach, ty zuby. Co si počít s protivnými osmičkami?

Zubaře se většina z nás bojí jako čert kříže a chodíme k němu víceméně z donucení. Už předem nás děsí, co nám bude zase dělat, při zaslechnutí zvuku zubní vrtačky nám přebíhá mráz po zádech. Jenže někdy se téhle návštěvě zkrátka nevyhneme, protože když začnou zlobit zuby, je to peklo. A co teprve, když nás začnou zlobit zuby moudrosti.

 

Takzvané moudráky rostou až v dospělosti, nejčastěji mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem věku (odtud také pochází jejich lidový název). Jedná se o klasické stoličky, které měly význam hlavně pro naše prapředky, kteří často v nejrůznějších situacích přicházeli o zuby a osmičky jim obvykle zůstávaly nejdéle – a měly za úkol nahradit ty chybějící. Jenže díky evoluci se naše ústa o něco zmenšila, a když nám začnou v dospělosti růst osmičky, často je to víc problém než radost. Jejich růst bolí, způsobují nám mnoho bezesných nocí a nikdo nám nezaručí, že vyrostou dobře a budou nám k užitku. Často tomu bývá spíš naopak – způsobují tolik problémů, že se jich raději dobrovolně vzdáváme, než abychom dál trpěli.

 

Křivení zubů a záněty

I když si jen málokdo nechává rád trhat zuby, u těchto děláváme výjimku. Stomatolog dokáže ještě před jejich objevením z rentgenových snímků určit, jak porostou a jestli se nám k ostatním zubům vůbec vejdou. Leckomu rostou křivě, a jak tlačí na vedlejší stoličky, způsobují pokřivování ostatních, již narostlých zubů. Připadně se při jejich prořezávání můžeme dočkat nepříjemných zánětů, když se nám kousky potravy dostávají do jejich váčků a tam pak zhnisají. Bolest pak často připomíná angínu, mnohdy nám způsobují i teplotu, zkrátka není o co stát. Proto se mnozí z nás raději rozhodnou pro radikální krok a zbaví se jich.

 

Trhání před prořezáním

 

Pokud stomatolog odhalí, že osmičky rostou nebo budou růst špatně, není nad čím váhat. Seberte odvahu a nechte si je vytrhnout. To, co vám jinak způsobí, vám za to opravdu nestojí. Trhání sice není nic příjemného, ale dělá se pod lokálním umrtvením. A pokud vás děsí i to, můžete požádat o celkovou narkózu. Zubů moudrosti se můžete zbavit ještě před jejich prořezáním, to většinou dělá zubní chirurg, který rozřízne dáseň a nevyrostlý zub vypáčí z kosti. Počítejte pak s párdenní neschopenkou, nutností ledovat si ústa a nemožností kousat na operované straně. Ideální jsou výplachy odvarem z heřmánku, na škodu není ani pojídání zmrzliny. Po týdnu se vytahují stehy a vše je brzy zase v pořádku. Tak se nebojte, dodejte si odvahu a dopřejte si zase krásný úsměv bez bolesti a strachu o svůj budoucí vzhled.