Rozhozené zažívání po Vánocích? Víme, co s tím

Vánoce a Silvestr jsou časem, kdy naše zažívání trpí nejvíce. Cpeme do sebe spousty cukroví, čokolády, chlebíčků a dalších pamlsků a často se nedokážeme krotit. Po Novém roce se tak naše trávení jen těžko vzpamatovává a mnoho z nás začnou trápit rozličné potíže. Jak si tedy zažívání napravit a zase být fit a v pohodě?

Pokud patříte mezi ty, kteří v posledním měsíci spořádali nepřeberné množství jídla a plácali páté přes deváté, nejspíš právě teď řešíte, jak svému tělu zase napomoci k normálnímu stavu. V první řadě to chce pevnou vůli – zapomeňte na nekonečné mlsání, vraťte se k vyvážené stravě, pěti porcím jídla denně, nezapomínejte na vlákninu, dávejte si zakysané výrobky a myslete i na pravidelný pohyb. Také ten totiž pomáhá k nastartování či obnovení správného metabolismu a zažívání.

Pomohou bylinky

Pokud vás žaludek i přesto trápí, sáhněte po bylinkách a uvařte si z nich čaj, případně si kupte čaj na zažívání v lékárně. Vhodný je heřmánek, případně zázvor. Pakliže máte po vánočních orgiích problém spíš se střevy a pravidelným vyprazdňováním, pomůže vám vláknina. Doporučuje se také meruňkový kompot, případně sušené švestky. Nebo si v lékárně kupte psyllium, které vašim střevům zaručeně uleví.

Zklidněte žáhu

Konzumací mastných a tučných jídel také často trpí naše žáha, která pak pálí. Není nic příjemného, když se nám žaludeční kyseliny vracejí zpátky do krku. Zaručeným receptem je proto nalít si sklenici mléka, ale můžete si udělat i odvar z červené řepy nebo zkusit vymačkat a vypít šťávu ze syrových brambor. A když není po ruce nic než voda, tak i ta pomáhá. Nebo si zkrátka zajděte do lékárny, kde vám dají léky přímo na zklidnění žáhy. Ovšem úplně nejlepší je snažit se těmto problémům předcházet a vyhýbat se jídlům, která vám pálení způsobují.