Umíte správně dýchat?

Je to samotná podstata meditace, ale například i jógy – správné dýchání. Ten pocit, kdy člověk dokáže vnímat své tělo a dokáže poznat, co po něm jeho tělo chce a co s ním naopak dělá špatně. Že se vám to zdá podivné? Možná ano, ale když se naučíte správně dýchat, dokážete také například lépe zhubnout.

 

Rozumět svému tělu není vždy snadné. Za ta léta našeho života už lecos víme a lecos dokážeme vytušit. Víme, co pro nás není dobré, po čem je nám špatně, po jakém pohybu nás bolí záda, po jakém jídle se nafoukneme a po jakém zavodníme. Ale mnoho z nás stále neumí dýchat správně. A nemyslíme tím to běžné dýchání, ale dýchání při pohybu – to je totiž velmi důležitou součástí každé pohybové aktivity. A kdo to zvládá, ten také snadněji zvládá hubnout.

 

Správné využití kyslíku

Nádech – výdech – nádech – výdech. To nás učili už při rozcvičce ve školních hodinách tělocviku, pamatujete? Nikdo nám ale tehdy neřekl, že správně dýchat by se mělo i při sportu či jakémkoliv pohybu obecně. Jen díky správné technice dýchání totiž naše tělo dokáže naplno zužitkovat všechen kyslík, nemá ho nedostatek a může tedy fungovat na sto procent.

 

Kde vám pomohou?

Špatnou zprávou je, že sami doma se techniku správného dýchání naučíte jen těžko. Můžete si sice najít různé návody a videa, ale nikdo vám neřekne, co děláte špatně a na co byste se měli soustředit, aby to bylo to pravé ořechové. Pokud chcete pochopit, jak správně dýchat, a chcete na vlastní kůži pocítit, jak to doopravdy funguje, budete se muset vydat za odborníkem. A toho najdete na různých skupinových cvičeních jako trenéra či předcvičovatele.

Těmi cvičeními jsou jóga, pilates či již zmiňované meditace. Ale pomoci vám mohou například i v posilovně, pokud tam mají posilovací stroje zaměřené na správnou techniku dýchání (takovým strojem je například Power Plate). Jakmile se to jednou naučíte, zjistíte, že vám jde všechno líp – a to nejen cvičení, ale lépe se vám bude dýchat například i na procházkách, protože už prostě budete vědět, jak na to.