Co je vlastně jóga?

Zcela jistě nenajdeme nikoho, kdo v životě neslyšel název jóga. Někteří ji nazývají cvičením, jiní zase relaxací, ale co je vlastně ta jóga zač?

Slovo jóga nemá, stejně jako hodně východních slov, zcela přesný překlad. Nejčastěji najdeme slovo přeložené jako spojení, nebo sjednocení. Občas můžeme také narazit na výrazy jako rovnováha, nebo vyváženost. Všechna tato slova nám zároveň přibližují skutečnou podstatu tohoto cvičení. Jóga jako taková by se dala nazvat filozofií. Nejde jen o provádění naučených cviků, ale především jde o určitý styl života. Smyslem by mělo být spojení individuálního já s univerzálním bytím.

Jóga vidí podstatu všeho v nekonečném bytí, a právě to je často v nesouladu s dnešní společností. Každý se soustředí na sebe, svou hmotnou existenci, hmotné tělo a hmotný sět. Tedy vše, co je původcem nejenom slastí, ale i strastí. Jóga má tedy pomoci, díky různým technikám, oprostit se od toho a najít soulad se svým vnitřním já. Obecně řečeno je tedy jóga nauka o těle, mysli, vědomí a duši. Díky znalosti anatomie lidského těla nabízí jóga sadu tělesných cvičení a očistných technik, které pomáhají udržet tělo i mysl v dobré kondici.

Pokud jste někdy cvičili, víte, že je podstané dýchání. V silovém cvičení je to spíše proto, aby docházelo k zapojení správných svalových skupin. V józe je dýchání vyúžíváno také a je mu přikládána velká váha. Právě díky dýchání učí tato nauka pracovat s "jemnou energií", nazývanou pránou. Soustředěním se na vlastní dech dokážete uklidnit mysl a dostat se tak blíže k ideálnímu stavu - tedy rovnováze těla a duše. Porozumět potřebám svého těla a celého svého já.

Tak jako většina z oblastí filozofie je i jóga těžko prakticky vysvětlitelná, jde spíš o to začít ji provozovat a buď v ní najdete něco, co vám "bude dávat smysl", nebo ne. Netvrdíme, že je toto cvičení pro všechny. Obvzláště v naší zemi je většina populace zaměřená čistě pragmaticky a takováto nauka jim nedává smysl. Nicméně ať už vám smysl dává, nebo ne, doporučujeme ji vyzkoušet. Už jen proto, jak jsme nedávno vysvětlili, že je důležité občas se zastavit a umět si odpočinout.