Jak dlouho po jídle můžete jít cvičit, aby vám nebylo zle?

Na porci záleží

Pokud si dopřejete velkou porci jídla, jako třeba oběd, měli byste se sportem počkat dvě hodiny. Tělo po tuto dobu bude zpracovávat jídlo v žaludku a aby trávení proběhlo, jak má, potřebuje do žaludku dostat větší množství krve i energie. Ta by vám pak při cvičení chyběla a navíc by vám při cvičení s plným žaludkem mohlo být zle.

Když v jídle dodržujete pravidelnost a jíte menší porce jídla každé dvě až tři hodiny, vydžte po poslední z nich alespoň hodinu a půl.

V případě, že si chcete dát jen malou přesnídávku třeba v podobě ovoce, abyste měli dost energie, stačí počkat alespoň 30 minut. Tedy přesně tu chvíli, než dojdete do posilovny, převléknete se a vrhnete se na cviky.

Čtěte také: Tři porce jídla denně stačí k hubnutí. Nebo ne?

Proč si dát pauzu mezi jídlem a cvičením?

Naše tělo potřebuje natrávení každého druhu živin jiné množství času. Po tuto dobu "leží" jídlo v žaludku a až po natrávení se posouvá dále trávicí soustavou. Sacharidy dokáže tělo natrávit za 2-4 hodiny, bílkoviny za 4-6 hodin a nejdéle tráví tuky, a to 6-8 hodin. Během této doby dochází k vyššímu prokrvení žaludku - žaludek se potřebuje rytmicky smršťovat, ale také vylučovat žaludeční šťávy ve vyšším množství, aby mohl správně natrávit jídlo.

Když dáte žaludku čas v klidu natrávit porci jídla, dokáže ho pak tělo bez problémů zpracovat. Předejdete tak bolestem žaludku, křečím, ale i průjmu nebo zácpě kvůli špatně natrávenému jídlu. Navíc nepůjdete cvičit ve fázi únavy, která po snědení jídla obvykle následuje (právě kvůli tomu, že žaludek vyžaduje vyšší přísun krve).

Jídlo před cvičením nevynechávejte úplně

Na jídlo se před cvičením nevykašlete úplně. Klasickým příkladem bývá vynechání snídaně před ranním během nebo cvičením. Při nedostatku energie a živin v těle nebude váš sportovní výkon takový, jaký byste chtěli. Zjednodušeně můžeme říct, že tělo poběží v úsporném režimu. Zpomalí se i vaše reakční doba a nebudete se na běh nebo cvičení moci tolik soustředit. To zrovna je u sportu důležité.

Čtěte také: Co si dát před ranním během

Co za jídlo si před cvičením dopřát

Tělu chcete dodat jen to nejlepší, aby váš sportovní výkon byl maximální. Proto se zaměřte na dobře stravitelná jídla, která budou obsahovat všechny důležité živiny - ideálně, pokud je jíte déle před samotným cvičením. K takovému jídlu si klidně dopřejte kvalitní libové maso s porcí zeleniny.

Když máte méně času - třeba jen 2 hodiny - dodejte tělu zdravé sacharidy v podobě celozrnných těstovin nebo kuskusu třeba s kousky dobře stravitelné ryby nebo drůbeže a trochou zeleniny.

Pokud se chystáte cvičit už za hodinu, sáhněte po banánu, jogurtu s kousky ovoce nebo si třeba rozmixujte smoothie. 

Pokuste se ale vyhnout potravinám bohatým na vlákninu v podobě luštěnin či zeleniny se slupkou může nadýmat. Krátce před cvičením se také rozhodně nenacpěte jídlem bohatým na bílkoviny nebo tuky. Obojí je sice důležitou součástí vyvážené stravy, ale obojí vám v žaludku bude ležet déle než sacharidy a bude vám proto déle "těžko".

Čtěte také: Co si dát po posilování

Článek publikován 4.8.2013, aktualizován 7.7.2019