Pět důvodů, proč je pro ženy dobré posilovat

Ten rozdíl určitě znáte - zatímco muži chodí do posilovny "posilovat", tedy zvedat činky a snažit se nabrat svaly a sílu na různých strojích, ženy tam chodí "cvičit", tedy zaběhat si na trenažérech, protáhnout se a možná ještě zkusit pár cviků na břicho.

Je to škoda, protože i pro ženy má posilování své výhody. Nemusí nutně zvedat takové váhy a v takové intenzitě, jako to dělají muži, ale i přesto je posilování vhodným cvičením v rámci zdravého životního stylu. Chcete vědět, proč? Tady máte pět důvodů.

Budete silnější

Muži posilují právě proto, aby byli silnější. I u vás dojde k nárůstu síly (ne nutně objemu svalů). To má své výhody nejen při cvičení samotném, ale i při běžných činnostech - ať už to je chůze do schodů, nošení tašek nebo cokoliv podobného.

Zbavíte se tuku

Silový trénink dokáže spálit i více kalorií než kardio. Nabudí totiž váš metabolismus až na dalších 24 hodin po skončení tréninku a spalování tuku (čerpání energie z tukových zásob) pokračuje i po skončení posilování.

Snížíte riziko zranění

Díky posilování budete mít pevnější svaly a šlachy, a tedy bude i menší pravděpodobnost, že se zraníte. Zejména s přibývajícími léty to pak oceníte - právě mít pevnější svaly a šlachy je dobrá prevence vzniku zranění ve stáří.

Zlepšíte si zdraví

Jedním z méně zmiňovaných efektů posilování je dobrý vliv na vaše zdraví. Díky posilování se v těle např. zlepší zpracování cukru, sníží riziko vzniku cukrovky, zlepší pevnost kostí a snižuje krevní tlak.

Budete vypadat lépe

Toto je zřejmě nejvíc viditelný efekt posilování. Díky kardiu možná shodíte nějaké to kilo tuku, ale jen díky posilování dosáhnete toho, že vaše tělo bude mnohem lépe vypadat. Byla by škoda být jen "kost a kůže", když můžete vypadat dobře takto snadno, ne?


Nyní znáte pět důvodů, proč je posilování dobrou volbou i pro ženy. Zařaďte ho proto do svého cvičebního plánu. Jestli nevíte, jak začít, mrkněte se na článek Jak začít posilovat - v něm najdete dobré tipy.