Řídíte se v životě strachem? Zbavte se ho jednou pro vždy

Možná se budete divit, ale život většiny lidí ovládá v určité míře strach. Jen si vzpomeňte, kdy jste si naposledy řekli třeba "co se stane, když to nestihnu?", "co když to neudělám správně" nebo "co bude, když řeknu svůj názor?". Už tyto otázky jsou částečně podložené obavou, co se stane, co bude dál, co máme čekat. Zbytečně jimi uvádíme sami sebe do nejistoty a dovolujeme strachu částečně ovládat náš život.

Úspěšní lidé mají strach také, netvrdíme, že ne. Ale dokáží se s ním vypořádat natolik, aby nezasahoval do jejich životů nebo zejména do situací, ve kterých mít strach znamená ztrátu nebo zbytečné oddálení úspěchu. Nenechají se strachem ovlivňovat. A vy se to naučte snadno také.


Nepitvejte, jednejte

Snadno se to píše, ale k jednání budete potřebovat trochu tréninku. Aby strach přestal ovládat váš život, musíte se naučit odolat pokušení rozebírat možné následky svých rozhodnutí do detailů. Když stojíte před nějakým rozhodnutím, dejte na svou přirozenou intuici nebo na zkušenosti které máte a jednejte v souladu s nimi. Nemá cenu rozhodnutí oddalovat jen proto, že si vše musíte promyslet do detailů. Tím zbytečně ztrácíte čas a s ním i svou převahu. Když od začátku budete rozhodně předkládat svůj názor a budete si za ním stát, ostatní se vám spíše podřídí. Pokud budete s rozhodnutím váhat, bude to působit nejistě a pravděpodobně vás převálcuje někdo, kdo jedná impulzivněji.

Zažeňte tedy svůj strach z následků tím, že se nebudete pitvat v detailech a místo toho si na začátku řeknete: "tuhle možnost chci a za ní si půjdu."

Jděte si za svým cílem, stůjte si za svými názory

Po prvotním rozhodnutí "takhle to chci" se často objevují obavy. Jednak obavy vlastní a také obavy z připomínek ostatních.

Vlastní obavy se vám objeví v hlavě téměř okamžitě a zní přibližně takto: "Zvládnu to dotáhnout do konce?", "Bylo toto mé rozhodnutí správné?", "Co když se něco pokazí?" Jistě je důležité o svých činech a skutcích přemýšlet. Nenechte se ale zatáhnout do tohoto negativního přemýšlení a pochyb. Obraťte si v hlavě tyto otázky na: "To, za čím si stojím, dotáhnu do konce.", "Za svým rozhodnutím si stojím a bylo správné.", "Nad možností neúspěchu nemá cenu přemýšlet, protože udělám vše pro to, abych cíle dosáhl."

Kromě toho, že může vyvstat nejistota z vlastního jednání, vás také může napadnout otázka: "Co na mé rozhodnutí (nebo jednání) budou říkat ostatní?". Místo takového uvažování zkuste myslet pozitivně a říct si: "Když dotáhnu svůj plán do cíle, bude mnoho lidí, kteří to ocení."

Mějte svou vlastní realitu

Jakmile se pro něco rozhodnete, nenechte se nahlodávat strachem. Je lepší uzpůsobit si realitu k tomu, abyste cíle snadno dosáhli, ne naopak, abyste se museli přizpůsobovat realitě (resp. podmínkám, stylu,...) někoho jiného.

K takovému uzpůsobení reality nepotřebujete nic složitého. Stačí se soustředit na to, čeho chcete dosáhnout, myslet pozitivně a opustit rovinu přemýšlení "co když...".


Když se vám podaří odbourat v sobě pochyby a strach z vlastního jednání a dokáže te se naladit na vlnu úspěchu - tedy pozitivního myšlení a přístupu - váš život se začne řídit podle toho, co si přejete a co chcete dosáhnout. A k tomu se postupně přestane řídit tím pohodlnějším - tedy tím, co pro vás nachystají ostatní. Jedině díky pozitivnímu přístupu bez zbytečného strachu můžete být úspěšní.