Letos nezanevřete na koledy, hudba umí léčit

Hodně z nás už někdy zaslechla slůvko muzikoterapie. Jen menšina ji vyzkoušela v reálu, ale de facto skoro každý se někdy hudbou léčí. A to skoro doslova. Když je nám smutno, pustíme si veselé písničky. Když máme melancholickou náladu, pustíme si tomu odpovídající hudbu. Když se nám po někom stýská nebo jsme zamilovaní, posloucháme zase písně o lásce. A naše psychika na to rozhodně reaguje.

V čase Vánoc je hudba všude kolem nás. Děti si už od listopadu prozpěvují koledy, tento typ lidových písní se ozývá z rádií i z televizních reklam, vánoční filmy jsou také plné stylizované vánoční hudby a Štědrý den si bez koled dokáže představit jen málokdo z nás. Někoho už to pak unavuje, jiný koledy a vánoční písničky miluje. Ale ať už patříte ke kterékoliv skupině, není vhodné je zavrhovat nebo je odmítat pouštět. Protože koledy mají skoro kouzelnou moc navodit v nás tu pravou vánoční atmosféru – přinášejí nám pocit pohody a klidu, přinášejí vzpomínky z dětství a zahánějí stres. A přesně to v dnešní době potřebujeme ze všeho nejvíc.

Hudba jako lék

I teď, kdy se našich životů dotýká pandemie koronaviru, spousta lidí přichází o práci, řada jich je nemocných a někteří známí této nemoci podlehli, je nám úzko. Máme strach, bojkotujeme některá nařízení vlády, snažíme se pomocí rebelie zapomenout na vážnost situace. Každý se s tím zkrátka snaží vyrovnat jinak, ale do životů nás všech už pandemie zasáhla až příliš a poznamenala nějakým způsobem každého. Když už tedy nevíte kudykam a i Vánoce jsou tak nějak divné, vsaďte právě na hudbu. Působí jako balzám na duši, zklidní nás, upokojí, zahřeje u srdce, zažene smutek, chmury i starosti. Když jsme o Vánocích doma a nikam nemusíme, je nejvhodnější čas „hodit se do pohody“. A co víc, když si koledy pobrukujete spolu s rádiem, má to blahodárný vliv i na vaši paměť a mentální schopnosti.

Cukr a relax

Pravá vánoční atmosféra, kdy budete šťastní a spokojení, obklopeni svými nejbližšími, se navozuje nejen hudbou. Na den zapomeňte na své snahy zhubnout a dopřejte si i nějaké to sladké vánoční hřešení. Sedněte na pohovku s horkým čajem, dejte si nohy nahoru, uzobávejte cukroví, sledujte klasické pohádky a zapomeňte aspoň na pár dní na ten podivný svět tam venku. Hned se budete cítit lépe.