Pět superpotravin pro podzimní dny

Pojmem superpotravina označujeme nutričně bohaté nebo minerály, vitamíny či antioxidanty nabyté potraviny. Oproti jiným potravinám nám dokážou dodat mnohem vyšší množství prospěšných látek a hlavně jsou přírodní, žádné doplňky nebo uměle připravované látky.

Poznejte s námi superpotraviny, o nichž se právě diskutuje a které jsou dostupné i u nás v Čechách. Vy tak snadno můžete vyzkoušet jejich avizovaný pozitivní vliv na zdraví i během podzimních dnů.


Kakao

Zapomeňte na přeslazený prášek nebo granule, které si odjakživa sypete do mléka. Originální přírodní kakao neobsahuje žádný přidaný cukr ani tuk. Zato je bohaté na antioxidanty, které dokážou chránit váš organismus a posilovat imunitu.

Abyste si užili přínosných účinků kakaa, sáhněte místo mléčné čokolády po té, která obsahuje alespoň 75% kakaa. Taková čokoláda je sice víc hořká, ale pro vaše zdraví přínosnější.

Podobně, pokud se vám ho podaří sehnat, můžete kakaový prášek přidat třeba do jogurtu nebo tvarohu a máte chutnou a zdravou svačinu.

Zelený čaj

Kdy jindy můžete v klidu vychutnávat chuť zeleného čaje než ideálně za podzimních nebo zimních dnů?

Zelený čaj je populární už řadu let zejména pro jeho obsah antioxidantů a pro zklidnění organismu při zánětech. Zároveň se při některých studiích prokázal jeho pozitivní účinek při snižování váhy. Pokud si ho budete chtít vychutnat, kupte si ideálně přímo sušené lístky zeleného čaje. Oproti zelenému čaji prodávanému v čajových sáčcích máte větší jistotu, že takový čaj je kvalitní.

Zatímco klasický zelený čas podávaný jako nápoj má prokázané pozitivní účinky, o potravinových doplňcích se toto říct nedá. Proto doporučujeme před užíváním jakéhokoliv potravinového doplňku poradit se se svým lékařem.

Aloe vera

Oblíbená rostlina používaná často v reklamách na kosmetické výrobky, aloe vera, má pozitivní účinky i jako superpotravina.

Aloe vera je tvořena z 99% vodou a již po staletí je používána k léčbě poranění kůže nebo třeba zácpy. Mezi její další léčebné účinky, o kterých se spekuluje, patří ochrana dásní nebo dokonce pomoc při léčbě poškození jater způsobenému požíváním alkoholu.

Hořká šťáva v listech aloe vera pomáhá rozpohybovat střeva, ale zároveň způsobuje křeče. Aloe vera se proto nedoporučuje užívat jako projímadlo.

Zázvor

S chladnějšími dny přijde opět vhod zázvorový čaj s medem. Zázvor dokáže uklidnit rozbouřený žaludek a je prokázáno, že zmírňuje těhotenské nevolnosti a zklidňuje podrážděný žaludek. Zároveň blahodárně působí při pooperačních stavech nebo při nevolnosti způsobené chemoterapií.

Zázvor také dokáže ulevovat od bolesti a jeho protizánětlivé účinky se často užívají k léčbě rýmy, chřipky nebo samotných zánětů. A pokud neradi horké čaje, zužitkujte zázvor třeba v domácí limonádě.

Acai berry

Plody palem rostoucích v oblastech Střední a Jižní Ameriky - acai berry - jsou v Česku ještě poměrně neznámé. Ale pokud na ně narazíte, rozhodně je vyzkoušejte.

Tyto bobule jsou jednou z nejzdravějších superpotravin světa. Jsou doslova plné antioxidantů zdravých tuků a aminokyselin. Díky tomu pomáhají při léčbě zánětů, snižují krevní tlak a pomáhají posilovat imunitu organismu. Stejně tak díky antioxidantům zmírňují a zpomalují příznaky stárnutí organismu.