Motivace

Pro někoho je prvotní motivací snaha shodit špeky, které mu narostly kvůli sedavé práci. Když se mu po nějaké době díky pravidlným návštěvám posilovny, pocení se na squashovém kurtu nebo funění na kole aspoň trochu povede, motivace se zpravidla změní. Najednou už není "shodit špeky", ale "vypadat líp". Možná to je i tím, že člověk si v posilovně mezi "nařachancema" připadá najednou nejslabší a chtěl to změnit, možná uvědoměním si, že při troše snahy se dá všeho dosáhnout.

Co nás obecně motivuje k tomu, abychom s pohybem nepřestávali?

INSPIRACE OSTATNÍMI

I pro vás může být motivací třeba to, jak vypadají ostatní. Stačí si najít "ideál" a říct si, že uděláte maximum pro to, abyste tak vypadali taky. Samozřejmě nemyslíme tím anorektické modelky nebo steroidní "nařachance". Nejlépe někoho skutečného, kdo pravidelně cvičí a udržuje se ve formě pohybem - klidně někoho ze stejné posilovny, kam chodíte, koho potkáváte při běhu nebo na kole.

DOSAŽITELNÉ CÍLE

Když už máte inspiraci, zvažte, jestli je skutečně dosažitelná. Raději si stanovte cíl, kterého jste schopni brzy dosáhnout a poté budete vědět, jaký další cíl je reálný. Takto se postupně dopracujete mnohem dále, než jste původně chtěli a s mnohem lepším pocitem.

POHYB VÁS BAVÍ

Není nic horšího, než dělat věci, které vás nebaví. Proto si vyberte takový pohyb nebo cvičení, na které se budete těšit a při němž nebudete každou chvíli koukat na hodiny, kdy už to proboha skončí. Zároveň pohyb, který vás baví, je důležitý i pro vaší psychiku.

ZMĚNA JE ŽIVOT

Každého jednou opakovaná činnost omrzí. A je lepší, když tomu předejdete. Zkuste jednou za čas změnit pohyb, vyzkoušejte něco nového, zeptejte se trenéra nebo známých, co dělají oni a pusťte se do toho také.

HUDBA POMÁHÁ

Pokud vás nebaví poslouchat řvaní a hekání ostatních v posilovně, nelíbí se vám styl hudby, který tam pouští do reproduktorů nebo třeba potřebujete něčím podpořit na in-line bruslích, není nic jednoduššího, než si do uší pustit přesně ten styl hudby, který vám vyhovuje.

 

Motivace je hodně důležitá, protože jen díky ní jsme schopni dodržovat pohyb pravidelně a cvičení nás díky ní baví. Abychom se na sport těšili, stačí si třeba jen připomenout, že při pohybu se uvolňuje do těla endorfin. Ten způsobuje pocit štěstí, dobrou náladu a tlumí bolest. A tedy logicky, čím více sportujeme, tím více dobré nálady máme.