Neseďte moc dlouho, zkracujete si tím život

Ti, kdo mají sedavé zaměstnání, jsou často varováni, že to škodí jejich zdraví, že se mají co nejvíce protahovat, procházet se, zkrátka dopřát si i při své práci co možná nejvíce pohybu. Stejně škodlivé je dlouhodobé sezení například i pro řidiče z povolání. Ale už méně se hovoří o tom, že spousta lidí prosedí většinu dne i přesto, že sedavé zaměstnání nemají.

Sezení je určitá forma odpočinku. Když dlouho pracujeme či vyvíjíme fyzickou aktivitu, tak si pak rádi sedneme, protože tím ulevíme svým nohám a můžeme si po proběhlém fyzickém výkonu odpočinout. Jenže to je krátkodobá forma sezení. Existuje však velká skupina lidí, kteří prosedí více než osm hodin denně, ale klidně i patnáct hodin denně. Jsou to zarputilí odpůrci pohybu, rádi si polenoší na pohovce, sedí v křesle, na židli u počítače, sedí u stolu a ládují se a tak dále. Sezení je zkrátka stylem jejich života. A podle odborníků si tím svůj život výrazně zkracují.

Horší než obezita?

Ti, kdo trpí nadváhou, si velmi často vyslechnou odborné rady, že se musejí hýbat, shodit nadbytečná kila a žít aktivně, jinak jim hrozí různorodé zdravotní problémy. Podobná varování ohledně svého zdraví si každou chvíli vyslechnou i kuřáci, kteří si bez cigarety nedokážou představit ani půl dne. Jenže podle expertů je dlouhodobé sezení ještě horší než obezita nebo kouření – naše zdraví je kvůli němu ohroženo mnohem více.

Pravidelné protahování

Leckdo nesnáší cvičení a nehodlá svůj život měnit. Sezení mu vyhovuje a ani přes nejlepší rady jinak žít nebude. Bohužel, budoucnost takového člověka není příliš růžová, protože tělo bez pohybu trpí. Nejen, že váha stoupá a kondice se rychle snižuje, ale když se takový člověk zraní, následky jsou pro něho většinou horší než pro člověka v kondici.

Pokud je to i váš případ, snažte se tělu aspoň trochu ulevit. Jednou za hodinu se cíleně zvedněte, projděte se, protáhněte se. Je to lepší než proležet či prosedět půl dne na pohovce. A totéž platí, i pokud máte sedavé zaměstnání. Nezapomínejte na své tělo a trochu ho hýčkejte, ať vám to ve stáří vrátí s povděkem.