Pilates - unikátní cvičební metoda

Cvičební metoda Pilates je v mnoha případech spojována s řešením bolestí zad, kterou trpí velká většina dnešní populace. Avšak není od věci napsat, že metoda neřeší pouze tělesné bolesti a dysfunkce, ale také si dokážete dokonale vytvarovat tělo a vypracovat silné, štíhlé a pružné svaly. A v neposlední řadě také velmi účinně odpomáhá od různých denních chmur a splínů.  


Metoda Pilates byla vyvinuta Josephem Hubertusem Pilatesem v Německu, když 

se rozhodl řešit své tělesné neduhy. Studiem anatomie, východních nauk a sledováním pohybu zvířat vymyslel výborný posilovací systém, který nazval Kontrologie a až po jeho smrti byla metoda pojmenována po něm. Pan Pilatespůsobil nejprve v Německu, pak i v Anglii a nakonec se usadil ve Spojených státech, ve městě New York, kde si otevřel své vlastní studio a odtud se metoda šířila dál mezi ostatní lidi. 

Principem metody Pilates je mít tělo v takové fyzické kondici, ať jsme schopni užívat si život plnými doušky. J.H. Pilates tvrdil, že jsme tak staří, jak máme ohebnou páteř a ta je ústředním článkem celého cvičebního konceptu. Cvičební metoda se zejména soustřeďuje na posilování břišních, hýžďových a zádových svalů, označovaných jako „Powerhouse“. V dnešní době se ujímá název „Core“, nebo-li svaly našeho středu. Ty zajišťují stabilitu páteře, a tak i celého našeho těla. Jak jsme se již zmínili v úvodu článku, cvičením Pilates si budujeme silné, štíhlé a pružné svalstvo. A co to znamená v praxi? To Vám můžeme demonstrovat na jednoduchém příkladu. Představte si kulturistu s objemnými svaly. Ty mohou někomu připadat atraktivní, ale prakticky neposkytují skoro žádnou funkčnost. Oproti tomu zde stojí člověk s atletickou postavou, který je pružný, skáče vysoko a daleko, dokáže rychle a vytrvale běhat, má vynikající rovnováhu a neuvěřitelnou sílu. A to vše se dá docílit pravidelným cvičením této metody. Díky panu Pilatesovi a jeho pomocníkům a následovníkům zde máme k dispozici unikátní sestavy cviků, které se buď praktikují na podložce nebo na speciálních Pilates strojích (více na www.pilatespetr.cz). Proto si metoda našla oblibu jak mezi běžnými lidmi, tak i mezi celebritami a různými vrcholovými sportovci.

Musíme však zdůraznit, že výše uvedeného nedocílíte praktikováním Pilates doma podle DVD.

Metoda Pilates vyžaduje dodržování určitých pravidel a znalost techniky provedení cviků, která zohledňuje přímou funkci jednotlivých svalů. Proto je důležité nejen vaše odhodlání cvičit, ale také pracovat s kvalitním Pilates instruktorem. Jak řekla velká legenda Pilates - Eve Gentry: „Neznamená, že když znáte cviky Pilates a jste i dokonce instruktorem Pilates, tak jemu i rozumíte. Pilates není jen cvičební metoda. Pilates je koncept, je to životní filozofie.". 

U nás je většina instruktorů Pilates zaměřena na cvičení na podložce. Nicméně pro opravdové přiblížení se podstatě Pilates je nezbytné znát a pracovat i s Pilates stroji, což vyžaduje komplexní vzdělání v této metodě. V naší republice existuje mnoho Pilates škol, ale jen málo z nich nabízí kvalitní a systematické vzdělání. Vzdělávání se v Pilates je obecně celoživotní proces, proto víkendový Pilates kurz dle našeho soudu jednoznačně nestačí. Proto pokud vás zajímá cvičení Pilates, tak se zajímejte i o vzdělání svého instruktora i o to, zda metodě rozumí. Vy mu totiž svěřujete své tělo. 

V nedávné době byl v Česku zakončen dvouletý vzdělávací Pilates program Američanky Lolity San Miguel, který nese název „Pilates Master Mentor Program“. Ten je celosvětově považován za nejprestižnější ze všech komplexních Pilates vzdělávacích programů a jeho popularita neustále narůstá. Paní Lolita San Miguel v rámci svém programu sdílí své letité zkušenosti, které získala i jako přímá žákyně pana J.H. Pilates. Ten ji následně osobně certifikoval jako učitele jeho metody a v současné době je jediná žijící na světě s tímto titulem. Absolvent jejího programu získává titul „Second Generation Pilates Teacher“ a ti nejlepší pak i titul „Lolita San Miguel Pilates MasterTM“.

 

Právě i vy máte u nás možnost cvičit Pilates s instruktory, kteří takto vystupují z davu. Vůbec mezi prvními na světě byla paní Renata Sabongui (www.pilates.cz) a díky ní se naskytlatato možnost i dalším instruktorům. V Praze můžete dále najít Helenu Bártlovou, Petra Šálka (www.pilatespetr.cz - z vlastní zkušenosti jednoznačně můžeme doporučit), Daniela Müllera, Michala Valdhanse a Jiřího Janečka. V ostatních částech ČR působí Magdaléna Komínková z Brna, Hana Toufarová z Třebíče a Andrea Trakalová z Liberce. Tyto tři program také úspěšně dokončily. Na Slovensku pak můžete najít dvě absolventky uvedeného programu. Jednou je Jana Prokešová z Bratislavy a další je Katarina Šupejová ze Žiliny. 

Možná už je to několikátý článek, co o Pilates čtete. Pokud i tak nevěříte jedinečnosti této cvičební metody, musíme vám potvrdit, že tento léty ověřený cvičební program opravdu funguje. Důležité je ale najít kvalitního instruktora, který vám bude plně vyhovovat, se kterým budete mít chuť a odhodlání cvičit pravidelně. Pak už vám stačí jen pohodlné oblečení a pustit se do cvičení Pilates.

Autor: Petr Šálek