Chcete začít hubnout? Zkuste opačný přístup k motivaci, než jste zvyklí

Podle nás je motivace skutečně důležitá, především v počátcích hubnutí jí ale určitě není nazbyt. Můžete si zkusit nastavit například hubnoucí cíle. Říct si, že během tohoto týdne zhubnete půl kilogramu a na konci týdne se zvážit. Ani toto ale nejspíš nebude fungovat ve všech případech. V určité fázi diety se totiž úbytek váhy zastaví a tělo se díky zátěži a cvikům spíše začne věnovat tvorbě svalové hmoty. To je v pořádku a tak to má být, jenže v tomto okamžiku přestane fungovat i váš cíl a motivace je pryč. Konec příběhu už všichni známe, obvykle mu říkáme jojo efekt. Víc nabereme, než jsme původně shodili.

Zkuste opačný přístup

Vyzkoušejte na to jít opačně. Zkuste si vzpomenout na název našeho článku a motivaci nastavte spíš jako každodenní činnost. Víme, že to zní divně, ale rozhodně to funguje. Řekněte si, že tento týden půjdete dvakrát na půlhodinovou procházku a navíc si zkusíte zapisovat, co kdy pijete. Jídlo prozatím řešit nemusíte, pití je totiž u diety základ. Až se jej naučíte ovládat, bude snazší ovládat i jídlo. Uvidíte, jak budete překvapeni malým množstvím vypitých tekutin, do denního doporučeného příjmu bude mít pravděpodobně daleko.

Splněno? Výborně! Náš plán plníme na 100%, to zní dobře, ne? A přitom ten cíl nebyl vůbec složitý. Teď už stačí jen lehce přidávat. Klidně délku procházky, četnost, nebo intenzitu. Až si navyknete, můžete začít dalším stupněm. Třeba intenzivnějším cvičením. Nebo čímkoliv, co si myslíte, že zvládnete.

Návod to určitě není univerzální, důležité je něco jiného. Přesně to, co jsme vám tímto chtěli ukázat. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a to se ctí. Nepřeceňujte se hned ze začátku. Tělo si projde velkým stresem už díky hubnutí, nemusíte jej trápit zbytečně moc dalšími nároky. Cíle si dávejte reálné, ale zároveň vždy trošku ambiciózní. Překonávejte se, ale nepřemáhejte se. Cíl je to váš osobní, nikoho jiného, nemusíte jej nikomu říkat, ani se nikomu chlubit. Užijte si jen ten váš pocit vítězství, i když šlo jen o malou procházku - i to je pokrok, protože kdy jste na ní byli naposledy? A teď to už bylo dvakrát týdně!