Přestaňte se omlouvat, že chcete zhubnout a podaří se vám to

Situace 1: jdete na návštěvu ke známým

Pozvala vás kamarádka na kafe? Scénář takové návštěvy bývá obvykle velmi podobný. Dorazíte, přivítáte se a na otázku, jestli vám může kamarádka donést zákusek, chlebíček nebo něco na zub, nedokážete říct: "Ne.". Obzvláště když zákusek připravovala přímo hostitelka. To už se sami před sebou omluvíte, že jeden zákusek snad snahu zhubnout nezničí a vychutnáte si ho ke kávě.

Ti z vás, kteří najdou sílu zdvořile odmítnout, pak v drtivé většině použijí slovní spojení "omlouvám se". Omlouváte se, že nemáte chuť na sladké, že jste před chvílí jedli nebo že držíte dietu. Proč vlastně? Omlouvat se za to, že žijete zdravě, přeci nedává smysl. Není to žádná prohra, ba naopak. Váš zdravý životní styl by měl být inspirací nejen ostatním, ale hlavně i vám. A za to je zbytečné se omlouvat.

Formulujte svou odpověď chytřeji, než pouhé: "Promiň, nedám si, snažím se zhubnout." Jednoduše shrňte svůj úspěch a chytře odvedete téma jinam. Odpovědí ve stylu: "Ne, díky. Za poslední měsíc mám tři kila dole a čtvrté bude pryč za týden." nic nezkazíte. Kamarádce dáte jasně najevo, že je pro vás priorita jinde, než stimulovat pocit štěstí pomocí sladkostí a navíc máte první téma k diskuzi.

Buďte ještě chytřejší a už při domlouvání kafe zdůrazněte kamarádce, ať nic nechystá, že se jí chcete ukázat v novém, o číslo menším oblečení. Případně připravte a přineste jeden z dietních zákusků vy a překvapíte ostatní tím, jak dobré mohou být.

Situace 2: Víte, že přijdete později kvůli cvičení

Ať už se domlouváte na zmíněné kafe, dostali jste pozvánku na narozeninovou oslavu nebo máte v plánu dorazit kamkoliv jinam na domluvenou schůzku a víte, že tam nestíháte dorazit včas, komunikujte asertivně. Cvičení, kvůli kterému dorazíte o něco později děláte přeci pro sebe. A kvůli sobě se přeci nemusíte omlouvat. Zapomeňte proto na komunikaci ve stylu: "Omlouvám se, dorazím později." a vyzkoušejte naopak prodat vše, co děláte pro sebe. Organizátorovi narozeninové oslavy tak sebevědomě sdělte, že děkujete za pozvánku a že dorazíte o cca půl hodiny později, ale o to lépe vypadající a plní energie s ním narozeniny oslavit. Bez použití slova "promiň" nebo "omlouvám se". Ta jsou v této situaci opět zbytečná.

Analogicky přestaňte používat omlouvání se za sebe sama i v ostatních situacích. Vy se nemáte za co omlouvat, chcete být lepšími a něco pro to děláte. Na tom není co omlouvat a naopak můžete být inspirací ostatním. Naučte se proto být asertivní a právě i díky tomu se vám poté bude dařit snadněji hubnout.


Přečtěte si i další články z naší nejfit motivace