Žrouti času

Na pravidelný pohyb potřebujeme samozřejmě i odpovídající čas. V dnešní době může být obtížné si ho najít. Ale vše se dá. Nejjednodušší je říct "žádný čas nemám" a tím sám sobě omluvit to, proč se nemůžeme věnovat pohybu. Pokud se ale rozhodneme žít zdravě, tuto soukromou výmluvu nesmíme použít.

Činnosti jako sledování televize, surfování na internetu, hraní her na počítači, případně bloumání po obchodech dělá čas od času každý z nás. Je to způsob relaxace po náročném dni, ale zároveň nám tyto činnosti zabírají čas, který bychom mohli věnovat třeba právě pohybu. I při pohybu se totiž zbavujeme stresu a relaxujeme. 

Uvědomujeme si, co děláme často "bezúčelně", ale opravdu dobrým tipem je napsat si všechno na papír. Pak se dá rychle odhadnout, které činnosti nám zabírají nejvíc času, a tedy kde se dá volný čas najít. A i když to na začátku vypadá, že každá z těchto drobných činností zabere jen minimum času, dohromady dokáží spolknout klidně i několik hodin denně.

Sepište si proto seznam žroutů času a odhadněte, kolik minut denně každý z nich zabírá. Podle zkušeností na seznamu nebudou chybět následující činnosti:

  • Sledování televize
  • Bezcílné bloumání na internetu
  • Sledování sociálních sítí
  • Chat s přáteli přes internet nebo mobil
Změnit svoje návyky nedá velkou námahu, když před sebou jasně vidíte, které se změnit dají. Začít můžete třeba plánováním si dne. Ještě než půjdete spát, připravte si plán, co všechno další den budete dělat, vyhraďte si rozhodně čas na sport, připravte si předem oblečení nebo pomůcky. Druhý den se pak držte plánu a pokud se ho bude snažit nabourat někdo jiný, omluvte se, že dnes už plány máte. A připomínejte si, že to děláte pro sebe a pro svůj lepší život.