Víte, že koukáním do mobilu si ničíte krk?

A je to poměrně jednoduché. Stačí si uvědomit, v jaké poloze je vaše hlava, když se díváte do mobilu ve stoje. Velmi pravděpodobně ji máte předkloněnou v určitém úhlu a na mobil se díváte šikmo dolů. Málokdo zvedá telefon do úrovně očí. Přitom právě ohnutý krk je takto velmi zatěžován a dlouhé sledování mobilu může způsobit namožení svalů držících tělo (včetně hlavy) ve vzpřímené poloze.

V následující tabulce jsme přehledně sepsali, jakou váhou je zatěžován krk při různých úhlech jeho ohnutí. Úhel je vždy myšlen od vzpřímené polohy těla.

Úhel ohnutí krku (stupně) Zátěž krku (kg)
0 cca 5
15 cca 12
30 cca 18
45 cca 22
60 cca 27

Pokud tedy ohýbáte krk při sledování mobilu hodně, zatěžujete svaly v oblasti krční páteře více než pětinásobně oproti vzpřímené poloze. Zkoušeli jste někdy zvedat 27 kilogramů jen hlavou? Že ne? Omyl, zkoušíte to pravděpodobně častěji, než si myslíte.

I toto může být příčinou čím dál častějších problémů se zády, bolestí za krkem, ztuhlými krčními svaly a dalšími obtížemi.

Mobilní telefony a tablety k dnešní době prostě patří. Sledovat je tak budeme rozhodně velmi často i nadále. I proto je lepší přehnané zátěži krku předcházet nebo umět balancovat takové zatížení. Jde to třeba pomocí dvou snadných způsobů:

1. Zvedejte ruce výše - nestyďte se, jde o vaše zdraví. Když budete chtít sledovat telefon, neohýbejte tolik krk, když můžete zvednout ruce. Je to snazší a způsobí to menší "škody", než ohnout krk.

2. Protahujte krční svaly - zařaďte do svých sportovních aktivit i cviky zaměřené na protahování krční páteře a jejich posílení. Právě díky tomu - ať už v podobě protahování, jógy, rozcvičování nebo dalších cviků.

Co vy, procvičujete pravidelně svaly krční páteře?