Bojíte se při dietě banánů? Nemusíte

Jeden větší banán vám dodá cca 120 kalorií, což je při dobře známé dietě založené na 2000 kaloriích denně, přibližně 6%. Banán také obsahuje více než 3 gramy vlákniny, která vám dodá pocit sytosti na delší dobu a díky tomu snáze udržíte chutě pod kontrolou. Abychom měli porovnání, za den se doporučuje dodat tělu 25 gramů vlákniny v případě žen. U mužů to je dokonce 38 gramů. Jeden banán tak pokryje přibližně 9 - 14% tohoto množství.

Pro úplné srovnání, menší banán bude obsahovat cca 90 kalorií a přes 2,5 gramu vlákniny.

Ostatních důležitých živin banány obsahují také slušné množství. Z minerálů to je zejména draslík, tedy ten elektrolyt, který pomáhá  udržovat správnou funkci kardiovaskulárního systému, je důležitý pro svalový tonus, dále také k udržení rovnovážného stavu tekutin v organismu. Jeden větší banán obsahuje cca 490 miligramů draslíku, tedy 10% doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Právě balancovaný příjem draslíku a sodíku pomáhá udržovat správnou hladinu krevního tlaku.

Velký banán vám také dodá skoro půl milikramu vitamínu B6, tedy celých 38% doporučené denní dávky. Tento vitamín pomáhá snižovat riziko vzniku srdečních chorob i některých druhů rakoviny.

Konzumace jednoho banánu denně v rámci zdravého jídelníčku tak nevede k přibírání na váze. Banány naopak jsou vhodnou součástí dietní stravy, ve které se omezuje příjem zejména rafinovaného cukru a smažených jídel či jídel z polotovarů.