Co si dát do salátu? Dýňový olej

Seženete ho poměrně snadno v obchodech. Nenechte se odradit jeho cenou - i když je dražší, investovat do tohoto oleje se vám vyplatí.

Jak dýňový olej chutná?

Jestli je samotná dýně téměř bez chuti, olej vyráběný z jejích semínek vás příjemně překvapí. Má totiž výraznou svěží oříškovou chuť, kterou si zamilujete. Není nijak hořký ani sladký, dýňový olej je chuťově na saláty naprosto ideální.

Co dýňový olej obsahuje?

Omega-6 mastné kyseliny, zejména kyselina linoleová, jsou v dýňovém oleji obsaženy ve větším množství. Právě tyto kyseliny jsou podstatné pro správný růst a rozvoj kostí, vlasů, kůže a nehtů. Stejně tak podporují fungování mozku, rozmnožovací soustavu, ale i metabolismus. I proto je takovéto tuky dobré mít zařazené ve svém jídelníčku.

Vtamíny E a K jsou v této kombinaci výborným "koktejlem" pro vaše zdraví. Vitamín E je silný antioxidant, který má zásadní roli při tvorbě krevních destiček. Zároveň pomáhá tělu využít naplno vitamín K, který je v dýňovém oleji také obsažen. Vitamín K právě ovlivňuje srážlivost krve a zároveň podporuje zdraví krevního systému i kostí.

Fytosteroly obsažené v dýňovém oleji pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Fytoestrogeny pak pomáhají regulovat hladinu krevního tlaku.

Na co si dát pozor?

Dýňový olej bude může pro vaše zdraví být přínosný, pokud ho správně skladujete. Obvyklá doba trvanlivosti se pohybuje pouze kolem šesti měsíců, proto se nevyplatí kupovat ho ve velkém do zásoby. Naopak - čím čerstvější, tím lepší. Skladujte ho rozhodně na chladném a temném místě, abyste uchovali co nejdéle jeho pozitivní účinky.