Bojujete s horkem? Tohle vám pomůže

Ranní ptáče dál doskáče

V horkých letních dnech toto přísloví platí dvojnásob. Zatímco dopoledne začíná být nesnesitelné horko a teplota se drží vysoko až do pozdních nočních hodin, ráno naopak bývá příjemně. Přivstaňte si a cvičení nebo alespoň běh směrujte na ranní hodiny. Některým z vás je brzké vstávání proti srsti - vězte ale, že takové ranní cvičení vás příjemně nakopne energií, kterou pro horký den budete potřebovat více než kdy jindy.

Jezte lehčí jídla

Zejména v horkých dnech se vyplatí dopřát si osvěžující salát s dostatečným množstvím bílkovin (např. v podobě kuřecího masa). Na svačinu oceníte svěží ovoce - jablka, pomeranče nebo jiné ovoce, které vás příjemně osvěží.

Díky lehčím jídlům nebude vaše tělo nuceno soustředit se tolik na natrávení jako v případě mastných tučných jídel. Vaše hladina krevního cukru také nebude příliš ostře kolísat a díky tomu se budete celkově cítit svěží.

Pijte hodně vody

Toto pravidlo dodržuje jen část lidí. "V tom horku nemám na nic chuť" často slýcháme. Přitom pít dostatek vody je extrémně důležité. V horkých dnech klesá vlhkost vzduchu a z těla se snadněji odpařuje pot. I když pijeme jako v jiných dnech, můžeme si tak nechtěně snadno přivodit dehydrataci.

Základem je vypít 3 - 4 litry vody, pokud se v horkých dnech pohybujeme venku. A ani v klimatizovaných místech nejsme v bezpečí - klimatizace vysušuje vzduch, a proto bychom tělu vláhu měli dodávat také.

Neřehánějte to se sluněním

V horkých dnech se vidíme u vody, ideálně někde na koupališti. Právě venku, na slunci, ale číhá další nebezpečí horkých dnů. Ať už snazší dehydratace těla, riziko úpalu nebu úžehu nebo přehřátí organismu. Slunit se v horkých dnech doporučujeme jen kratší dobu a ne přes poledne, kdy bývá intenzita slunečního záření největší.

Zkuste cvičení ve vodě

Pokud se vám ráno nechce brzy vstávat, a přesto se toužíte hýbat, zkuste cvičení v bazénu. Vodní fitness vás příjemně osvěží. Voda klade přirozený odpor a takové cvičení podporuje váš kardiovaskulární systém. Díky takovému cvičení také tolik nezatěžujete klouby.

Jediné, na co při cvičení ve vodě nezapomínejte, je pít hodně vody. I ve vodě se totiž potíte a díky dostatečnému přísunu tekutin předejdete dehydrataci.