Proč se tvoří akné na hrudi a na zádech?

Akné na zádech nebo hrudi trápí nejčastěji ty, kdo už měli nebo mají problémy s akné na obličeji. Právě tlustší pokožka na zádech a hrudi, spolu s většími póry, bývá důvodem, proč zde akné snadněji vzniká. Jako vznik akné se obyčejně uvádí následující postup: odumřelé kožní buňky ucpou pór kůže, kožní maz nemá kam odtékat, přidá se infekce nebo se do práce pustí bakterie, pór pak začne hnisat a zarudne.

Pot může být rozhodně spoluviníkem akné na zádech a na hrudi. Pokud cvičíte, potíte se mnohem více než jindy a pot spolu s nečistotami na kůži snadněji zacpe póry. I proto se doporučuje ihned po cvičení dát si sprchu a smýt ze sebe potenciální viníky vzniku akné.

Oblečení, které zakryje vaši kůži, může být také důvodem vzniku akné. Zejména pokud je z umělých látek, kůže se rychleji zahřeje, dochází k vyšší produkci potu a tedy i riziku vzniku akné. Doporučuje se proto nosit prodyšné oblečení, které zejména v případě vyšší sportovní zátěže dobře odvádí pot a naopak propouští vzduch k pokožce.

Ručníky jsou sice součástí očisty těla, mohou ale paradoxně být i živnou půdou pro bakterie. Zejména, pokud je po otření těla hodíte do tašky s věcmi do posilovny a doma nevysušíte úplně. Bakterie se pak na ručníku snadno množí a při dalším otření se dostávají na pokožku, kde mohou začít řádit. I z toho důvodu se doporučuje měni ručníky a osušky po maximálně třech návštěvách posilovny. Předejdete tak podráždění pokožky a vzniku akné.

Nevyvážená strava může zapříčinit snadnější tvorbu akné. Aby organismus správně fungoval, potřebuje dostatek těch správných živin. Pokud se mu některých nedostává nebo naopak jiných má až nadbytek, může se taková nerovnováha projevovat i na vzhledu pokožky. Proto věnujte pozornost i svému jídelníčku.