5 důvodů proč se skutečně bát cukrovky

Pokud jde o cukrovku, často se lidé domnívají, že jde o vážný problém s hladinou cukru a spojují jej s nechnopností těla vyrábět inzulín. To vše je samozřejmě pravda, ale podstatné jsou i průvodní jevy, které se s cukrovkou objevují a pro naše tělo mají devastující účinky. 

Onemocnění dásní

Lidé s cukrovou mají větší pravděpodobnost infekce dásní a paradentózy. Tato onemocnění jsou takřka nevyhnutelným začátkem vypadnutí zubů a žvýkacímy problémy. Příčinou těchto problémů je zvýšená hladina cukru v krvi, který upravuje hladinu kolagenu v krvi. Cukrovka není nutným spouštěčem těchto typů nemocnění, ale mohou nás před cukrovkou varovat. Bohužel je kombinace infekcí a cukrovky horší v tom, že je jejich průběh vzájemně ovlivňován a to samozřejmě k horšímu. Chcete-li paradentóze zabránit, nezbývá, než si pravidelně a správně čistit zuby a samozřejmě při sebemenším náznaku problémů, vyhledat lékaře. 

Sexuální problémy

Až 75% můžů má s cukrovkou problémy s erekcí. V prvé řadě hraje roli psychika, ale také snížení hladiny testosteronu, která je u lidí s diabetem často zaznamenávana, ale také proto, že cukrovkáři jsou velmi často postiženi nadváhou. U těchto problémů je rada snadná, dřet se fit a hlídat si váhu.

Ztráta sluchu

I když všichni máme tendenci k částečné ztrátě sluchu, v důsledku přibývajícího věku a opotřebení zvukového ústrojí, diabetici jsou na tom hůř. Jejich prognóza je takřka dvojnásobná pravděpodobnost, že ke ztrátě sluchu dojde a samozřejmě opět horší průběh. Ztráta sluchu bývá čatso pouze částečná, s cukrovkou máte ale problémy přibližně o 30% horší. A třetina je už skutečně rozdíl mezi "hůř slyšet" a "být hluchý".

Kožní infekce

I když se to na první pohled nemusí zdát, diabetes je velmi častým důvodem ke kožním infekcím. Jak určitě víte, kůže je naším největším orgánem a tak se na ní často projevují problémy, které s ní zdánlivě nesouvisí. Plísňové infekce, zvláště kvasinkové infekce, jsou tak běžné, že mohou být dokonce prvním příznakem cukrovky. V některých případech může být přičina infekce v obezitě, kdy jsou na těle kožní záhyby, kde se daří kvasinkám. Od obezity je k cukovce jen kousek, protože práě ona je nejčastějším důvodem k tomuto onemocnění.

Syndrom spánkové apnoe

Pokud jste se s podobným názvem nikdy nesetkali, je to proto, že toto onemocnění má poměrně malé zastoupení v populaci. U nemocných cukrovkou je ale toto číslo daleko větší. Spánková apnolie není nic jiného, než nedostatek kyslíku během spánku. Během spánku se uzavřou dýchací cesty a postižení se může dostat do stavu, kdy je bez kyslíku i více než 10 sekund. Následkem nedostatku kyslíku a přebytku oxidu uhličitého dojde k náhlému probuzení a hlubokému nádechu. Už z popisu je jasné, že nejde o nic příjemného a nedostatek spánku nám na oplátku opět zhorší průběh cukrovky.