Největší zabijáci v Čechách? Projděte si seznam

Smrt je přirozeným završením života, jediná jistota, které se nevyhnete penězi, ani slávou. Podívali jsme se na seznam nejčastějších příčin a zde je seznam jejich seznam.

I když je smrt smutným okamžikem pro pozůstalé, děláme si to sami težší. Bohužel vyrůstáveme v krajině, která smrt popisuje jako něco špatného. Naopak východní země smrt vítají a berou ji více jako část životního cyklu. Pomáháme tomu i tím, že smrti vycházíme vstříc nezdravým životním stylem. Prakticky moderní medicína nezná stáří jako příčinu úmrtí, vždy jde o nějakou diagnózu, se které se tělo už nedokázalo vyrovnat. Jaké jsou tedy ty nejčastější zabijáci v České republice?

4. Rakovina plic

Počet úmrtí se počítá jako počet mrtvých na 100 000 obyvatel a právě rakovina plic je příčina úmrtí u 73 lidí. Není divu, česko je na tom s mírou kuřáku opravdu špatně. Kouření je považováno za dostatečného spouštěče této opravdu nepříjemné nemoci. Projevuje se nejprve potíží s dýcháním, kašlem a zahleněností. Pak přijde na řadu úbytek hmotnosti, horečka, únava a v posledním stádiu smrt. Nejhorší na této diagnóze ale je, že symptomy jsou náhlé a diagnostika tedy proběhne až v pokročilejším stádiu. Obvykle se na to přijde při rutijním rentgenu plic. I proto je rakovina plic takto vysoko v žebříčku příčin úmrtí.

3. Nemoci dýchacího ústrojí

I zde vám k tomu dopomohou cigarety, ale může jít i o běžné onemocnění. Stářím lidské tělo ztrácí schopnost regenerace a tak může být obyčejná chřipka fatální. Bohužel zde platí to, co skoro u všeho: tak jak jste se svému tělu věnovali celý život, tak se odvděčí. Otužování, správné léčení nachlazení a nepřecházení nemocí, to vše vám dopomůže k tomu, aby právě tato diagnóza nebyla příčinou vaší smrti. I proto, že se nejedná zrovna o příjemnou smrt se vypaltí investovat více do zdravého životního stylu.

2. Srdeční choroby

jedná se o souhrnné označení nemocí, které zasahují srdce. Velmi často se zobecněně uvádí prostě infarkt, tedy náhle odúmrtí části srdečního svalu. Když se podíváme na svůj jídelníček, není se čemu divit, že jde o druhou nejčastější příčinu smrti v čechách. Přitom stačí omezit maso na jídelníčku a takřka zcela vynechat uzeniny. Sladké, přejídání, ale i například nedostatečný pitný režim, to vše vám k této dignóze dopomůže takřka zaručeně.

1. Choroby oběhové soustavy

Vítěž umrtnostních tabulek je velmi podobný předchozímu, ale jedná se o širší oblast. Nejde jen o srdce, ale celou oběhovou soustavu. Zahrnují se sem například i vrozené srdeční vady, které jsou skutečně časté. Pro většinu z takto postižených lidí nejde o žádné omezení během života. S přibívajícím věkem je ale srdce namáháno daleko víc. Nemusí jít jen o klasické "opotřebení" organismu, ale v důsledku špatné životosprávy i o větší zatížení celé oběhové soustavy. Spousty tučného jídla jen nepomůžou ucpávání tepen, která může vyustít v mozkovou příhodu. I tato je totiž zahrnuta do této skupiny, která se objevuje na lékařské zprávě nejčastěji, jako důvod úmrtí.