Smoothie je lepší než samotná ovocná šťáva

Ovocná šťáva není smoothie

Což o to, čerstvá ovocná šťáva je zdravá a tělu dodá potřebné vitamíny. Má to jedno "ale" - během odšťavňování se odstředí, a do sklenice vám vyteče, tekutina od zbytku, který se většinou bez užitku vyhodí. Přitom onen zbytek je velmi důležitá složka ovoce. Obsah vlákniny, který bychom si dopřáli přirozenou konzumací, odšťavněním prudce klesá. Nakonec nám tak zbyde jen šťáva s vysokým podílem cukru, která ale tělo nezasytí. A právě kvůli tomu čistá ovocná šťáva často lidem kazí jejich dietu. 

Smoothie je sice také ovocná nebo zeleninová šťáva, která ale vzniká rozmixováním ovoce nebo zeleniny, ne jeho odšťavováním. Do smoothie se obvykle nepřidává žádný cukr nebo konzervant, ale při jeho přípravě se také nekladou meze kreativitě.

Od pyré ke smoothie jen krůček

Pokud rozmixujeme jeden druh ovoce nebo zeleniny, můžeme to nazývat pyré. To ve středomoří konzumovali lidé odedávna, nicméně běžným pokrmem se pyré stalo až ve 20. století. Zná jej každá matka, která ho používá jako stravu pro malé děti. Pro dospělé ale tato forma stravy trošku pozbývá smysl, protože jsme schopni třeba takové jablko sníst celé, bez jakékoliv přípravy. 

Smoothie se na rozdíl od pyré připravuje z více druhů ovoce. Není také žádná zvláštnost, pokud se kombinuje ovoce se zeleninou. Při přípravě stačí potraviny zbavit nejedlých částí, jako jsou jádřince, stopky a nejedlé slupky, a pak jen vše hodit do smoothie mixéru. Speciální nože vše nasekají a rovnou i promíchají a smoothie je hotové.

Nápoj, který umí zasytit

Smoothie je nápoj, mělo by tedy mít řidší konzistenci, tak aby se dalo pít. Jako jeho základ tedy zvolte ovoce nebo zeleninu, v nichž je hodně tekutiny. Jablka, pomeranče, grep nebo třeba i řapíkatý celer. Doplnit je můžete klidně o pár lžiček bílého jogurtu. K tomu přidejte něco, co nápoj trošku zahustí, jako banán, mango, nebo borůvky. Už teď by se dalo smoothie konzumovat, ale pravá podstata tohoto nápoje spočívá v jeho komplexnosti. Abychom tedy ze smoothie udělali plnohodnotnou stravu, která umí nahradit svačinu nebo výjimečně i lehkou večeři, přidejte semínka. Do našeho jídla přidají zdravé tuky, minerály i vlákninu, takže z našeho nápoje bude hotová fitness bomba. Použít můžeme chia semínka, slunečnicová, nebo konopná. Zkuste do smoothie přidat i hrst ovesných vloček a přidáte tak porci vlákniny. Mixer zvládne rozmixovat všechny. Drobné kousky, které v nápoji zůstanou, rozhodně nejsou na škodu.

Smoothie obsahuje to nejlepší. I proto si jej často volí lidé vyznávající raw food, nebo vitariání, kteří se živí pouze ovocem a zeleninou. Kaloricky dokáže být smoothie krásně lehké, ale i vydatné. Je zde opravdu obrovská škála možností a kombinací, které můžete při přípravě použít. Zjednodušeně by se dalo říct, použijte všechno co je zdravé, dejte do mixeru a hotovo. I proto příprava smoothie baví tolik lidí. Experimentování a hledání nových chutí může být zábava klidně i pro celou rodinu.

Článek publikován 11.1.2016, doplněn a aktualizován 1.3.2020