Čtyři superpotraviny, které možná ani neznáte

Ve vašem zdravém jídelníčku se opakuje stále dokola několik možná desítek potravin. Po nějaké době ale každá z nich zevšední a i když je sebevíc zdravá, nemusí vám přinášet takovou radost jako na začátku, když jste ji začali používat. Rádi vás proto seznámíme se čtyřmi potravinami, o kterých se u nás příliš nedozvídáme, ale které rozhodně stojí za to sehnat je a zařadit do svého jídelníčku.

Jedlé droždí

Na rozdíl od potravinářského droždí nezpůsobuje kvasení, a tedy se dá použít přímo jako dochucovadlo třeba polévek, omáček nebo salátů. Obsahuje velké množství bílkovin (cca 50 g na 100 g porci), vitamíny skupiny B, minerální látky, stopové prvky, nukleotidy a volné aminokyseliny. Díky tomuto složení pomáhá podporovat funkci mozku, ale i zlepší zdraví vaší pleti, nehtů a vlasů

Semínka chia

Tato malinká černošedá semínka jsou sice bez chuti, zato plná zdravých živin. Dají se jednoduše použít mletá jako zahušťovadlo polévek nebo salátového dresinku. Pro získání maxima živin je ale nemusíte mlít, stačí je namočit a během chvilky máte hutný želatinový gel, který použijete například na zahuštění smoothie. Navíc se nekazí tolik jako například lněné semínko, proto je můžete i déle skladovat.

V semínkách chia se nachází plno antioxidantů, proteinu, vlákniny, zinku, železa a omega-3 mastných kyselin. Právě díky extra vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin chia semínka pomáhají léčit záněty, působí preventivně proti úzkosti a depresím a dokonce i zpomalují proces stárnutí.

Černý česnek

Nejošklivější zdravé jídlo ve vašem jídelníčku může být právě černý česnek. Černý je proto, že je po dobu měsíce podroben fermentačnímu procesu. Sice pak nevypadá moc hezky, ale oproti klasickému českému česneku nemá tak ostrou chuť a obsahuje až dvakrát víc antioxidantů. Právě ty pomáhají zpomalit proces stárnutí.

Černý česnek můžete použít všude, kde jinak používáte česnek klasický. Navíc - po konzumaci takového jídla nebudete mít klasický česnekový dech.

Konopí

V různých podobách - semena, ořechy, proteinový prášek, olej - ho můžete přidat do vašeho oblíbeného pokrmu a nakopnout tak jeho nutriční hodnoty. Třeba přidejte tvě lžíce semínek k ovesným vločkám nebo rozmixujte ve smoothie.

Konopný olej je přímo nabušený esenciálními mastnými kyselinami (omega-6 a omega-3), které pomáhají snižovat riziko srdečních nemocí, cukrovky, alzheimerovy nemoci a spousty dalších chorob. Konopí je také plné bílkovin, což z něj činí výbornou potravinu pro vegetariány a vegany.