Projezte s k úsměvu. Potraviny, které zatočí se špatnou náladou

Rok 2020 optimismu příliš nepřeje. Zažeňte deprese a špatnou náladu pomocí potravin, které mají blahodárný vliv na lidskou psychiku. Udělejte si něco dobrého, doplňte energii a nahoďte úsměv. 

 

Voda

 

Pravidelný pitný režim je alfou a omegou správné životosprávy. Už mírný nedostatek tekutin v těle má velký vliv na zhoršení nálady, úrovně energie a pohody. Střídejte minerální vodu s kohoutkovou a podpořte průběh procesů ve vašem těle. Velká sklenice vody s citronem po ránu skvěle nastartuje váš metabolismus a doplní tekutiny po několikahodinovém spánku. 

 

Hořká čokoláda

 

Kvalitní čokoláda je hotový zázrak. Rozhodně doporučujeme konzumovat tu s vysokým obsahem kakaové sušiny a bez palmového oleje. Vzhledem k nízkému podílu cukru vám neuškodí ani při dietě. Je dokázáno, že čokoláda snižuje úroveň stresových hormonů a doplní do našeho těla antioxidanty (flavonoidy).Ty pomáhají chránit buňky v našem těle před volnými radikály. Hořká čokoláda obsahuje i hořčík a tryptofan, který je základní látkou pro tvorbu serotoninu.

 

Ryby a korýši

 

Ryby a korýši jsou úžasným (a chutným) zdrojem vitamínu B 12 - 100g krabího masa obsahuje až 150 % doporučené denní dávky. Nedostatek vitaminu B 12 se může neblaze projevit na psychice. Pokud na sobě pozorujete úzkosti, plačtivost, změny nálad, apatii a mírné deprese, může se jednat o jeden ze signálů, že si vitamin B 12 nedopřáváte v dostatečné míře. Vitaminy skupiny B jsou obecně považovány za "antistresové".

 

Tip na recept: Losos s máslovými žampiony

 

Exotické ovoce 

 

Ovoce s vysokým obsahem tryptofanu, fenyalaninu a leucinu, jako jsou datle, papája a banány, byste si měli dopřávat pravidelně. Nejen že výborně chutnají a krásně voní, ale hlavně díky přeměně zmíněných látek na serotonin dokáží vyvolat pocit štěstí. Toto sladké ovoce je navíc bohaté na živiny, tak dokáže plně nahradit i sladkosti. Zkuste někomu místo bonboniéry věnovat štěstí zabalené v pestrobarevných slupkách.

 

Listová zelenina

 

Dejte si denně alespoň porci špenátu, kapusty, římského salátu nebo mangoldu. Kromě dalších benefitů, jsou tyto listy bohaté na kyselinu listovou, jejíž nedostatek je přímo spojován se vznikem deprese. 

 

Mandle

 

Mandle obsahují velké množství hořčíku a působí tak jako přírodní antidepresivum. Dobře fungují proti podráždění a zlepšují náladu. Když si je přisypete každé ráno do cereálií, máte zaděláno na krásný den.

 

Doporučit můžeme i veškeré potraviny, které mají vysoký obsah vitaminu C, který je skvělým bojovníkem proti špatné náladě, únavě i depresi. Naopak se vyhněte nezdravostem s vysokým obsahem cukru. Ty sice dokáží navodit pocit euforie, efekt je ale velmi krátkodobý. Po jeho odeznění následuje stav ještě horší, než byl ten výchozí. 

 

Číst dál:

Domácí čokoláda nejen na Vánoce

Za některé bolesti může psychika. Nepřecházejte je

Pociťujete při hubnutí změny nálad? Pak nehubnete správně