Ovocná piva - víte, co pijete?

Mnoho z nás během horkých letních dnů sáhne po jednom z ovocných piv, která jsou v nabídce obchodů nebo restaurací. My jsme do zásoby nakoupili radši hned všechna ovocná piva, která byla dostupná v obchodě a podívali se na jejich složení. Našli jsme pár překvapujících informaci. I díky tomu vy máte před sebou kompletní informace, které vám usnadní rozhodování, po jakém ovocném pivu sáhnout a s ohledem na své zdraví si ho pak vychutnat.

Tentokrát jsme nehodnotili chuť, protože každý z nás ji vnímá trochu jinak. Zaměřili jsme se přímo na složení jednotlivých ovocných piv a podívali se i na éčka, která jsou v ovocných pivech obsažena.

Pro přehlednost jsme rozdělili článek na tři části:


Zlatopramen

Testované příchutě:

 • Zlatopramen Radler Citrón
 • Zlatopramen Radler Grapefruit
 • Zlatopramen Radler Pomeranč a zázvor

​Použité sladidlo: fruktóza/fruktózový sirup

Pod značkou Radler najdeme od Zlatopramenu tři příchutě ovocných piv. Všechna jsou míchána v poměru 50% pivo a 50% limonáda. Jako sladidlo je použita fruktóza, což v rámci zdravé stravy není úplně ideální řešení (o sladidlech více najdete zde).

Nejméně éček vypijete, když si dáte grepovou příchuť Zlatopramenu (pouze stabilizátor karubin, což je vlastně vláknina). Oceňujeme, že Zlatopramen používá k získání příchutí ovocné šťávy z koncentrátů (citrónová, grepová a pomerančová šťáva).

A na závěr ještě zajímavost: pokud vám chutná příchuť pomeranč a zázvor, tak Zlatopramen servíruje "celých" 0,1% zázvorového koncentrátu v tomto ovocném pivu.


Samson

Testované příchutě:

 • Samson Lemon
 • Samson Grapefruit
 • Samson Černý rybíz

Použitá sladidla: cukr, sacharin, acesulfam K, aspartam

Ovocná piva od tohoto výrobce jsou produkována v Rakousku a z testovaných mají největší obsah alkoholu (2,2% - 2,5%) a nejmenší poměr piva k limonádě. 

Na rozdíl od jiných výrobců Samson (bohužel) vsadil na umělá sladidla, která zdraví příliš neprospívají. O to více, že obsah piva je u Samsonu Lemon dokonce jen 40%, zbytek je právě slazená limonáda. Otázka je, proč zvolil Samson takovýto postup, když u ostatních producentů to jde bez umělých sladidel.

Nejvíce "éček" vypijete v příchuti Samson Grapefruit, která ale jako jediná z příchutí neobsahuje umělá sladidla a je slazena cukrem. Asi bylo třeba poměr nějak vyvážit...

Mrzí nás, že Samson vsadil na získání příchuti černého rybízu bez použití jediné kapky šťávy z černého rybízu. Naopak v této příchuti vypijete jablečnou šťávu a šťávu z koncentrátu mrkve a ibišku (a také umělá sladidla).


Gambrinus

Testované příchutě:

 • Gambrinus Řízný citrón
 • Gambrinus Šťavnatý grep
 • Gambrinus Limetka & bezinka

Použitá sladidla: fruktózový sirup, cukr

Ovocná piva od plzeňského distributora se prezentují, že obsahují vysoký podíl ovocné šťávy. Ano, dokonce až 6% objemu tvoří ovocné šťávy z koncentrátu. Ovocná piva od Gambrinusu také obsahují 2,0 - 2,1% alkoholu.

Testovaná ovocná piva chválíme za minimální množství použitých "eček" - Gambrinus použil pouze kyselinu citrónovou na regulaci kyselosti a karubin jako stabilizátor. Obě látky nejsou pro zdraví škodlivé. Je vidět, že ovocná piva se dají vyrábět i namícháním pouze piva a ovocných limonád bez zbytečných dochucovadel a sladidel.

Je jen škoda, že z údajů na obalu není možné vyčíst, kde se tato ovocná piva vyrábí. Působí tak dojmem, že jsou dovážena z ciziny a jen balena u nás, aby vypadala jako česká. Podobně postrádáme informaci o tom, v jakém poměru pivo - ovocná limonáda jsou namíchána.


Staropramen

Testované příchutě:

 • Staropramen Cool Lemon
 • Staropramen Cool Grep
 • Staropramen Cool Hořký pomeranč
 • Staropramen Cool Cidermix

Použitá sladidla: fruktózový sirup, extrakt ze stévie

Pod značkou Cool najdete hned čtyři příchutě namíchané v poměru 50% pivo a 50% limonáda. Obsahují 2,0% alkoholu, více éček, ale na druhou stranu žádná umělá sladidla.

U ovocných piv Staropramen Cool nás nemile překvapila grepová příchuť. Obsahuje totiž nejvíc éček, ale hlavně i barvivo karmíny (E120), které je silným alergenem a může být příčinou vzniku kožních nádorů.

Naopak si šplhla příchuť Cool Cidermix, která je vlastně mix piva, jablečné šťávy a jablečného cideru, jak slibuje název.

Nenechte se zmást reklamní větou na obalu "Obsahuje sladidlo z přírodního zdroje z jihoamerické byliny Stevia Rebaudiana" a dále textem "Slazeno přírodně" nebo obrázkem listu stévie. Ty vyvolávají mylný dojem, že jsou tato piva slazena pouze stévií. Podle složení uvedeného na obalu stále převládá jako sladidlo v těchto pivech fruktózový sirup, extrakt ze stévie je obsažen v menším množství.


Pardál

Testovaná příchuť: 

 • Pardál Ovo Bezové

Použitá sladidla: cukr, glukózo-fruktózový sirup

V Budějovicích přistupují k slazenému pivu jinak než ostatní výrobci - neředí ho ovocnou limonádou, ale pouze dosladí slabší pivo (obsah alkoholu je 2,0%) bezovým sirupem YO. Piva najdete v Pardálu Ovo Bezovém 94% obsahu a sirupu 6%, éčka pak "jen" tři.


Podívejte se i na další části článku o ovocných pivech: