Jak na bolavé svaly?

Namožené svaly trápí nejen začátečníky, ale i ostřílené sportovce. Někdy to holt přeženeme a druhý den se nemůžeme hnout. Bolí nás záda, břicho, nohy – zkrátka celý člověk a jsme jako lazarové. Právě proto se doporučuje cvičit postupně a nepřehánět to. Ale když už se stane, existuje několik způsobů, jak si ulevit a pomoci i svému tělu.

Teplo i chlad

Když svaly bolí, je to způsobeno nahromaděním velkého množství kyseliny mléčné, která tam po cvičení dělá neplechu. Podle některých za to ale mohou spíš mikroskopické trhlinky, které se ve svalech při přehnaném cvičení a velké námaze tvoří a pak bolí. Pomocí je zejména klidový režim – neměli bychom se to snažit „rozhýbat“ a pouštět se do ostrého cvičení znovu, tím si jen ublížíme. Chce to klid a nohy v teple, jak říkají naše babičky – a to doslova. Naordinujte si klidový režim, odpočívejte, dopřejte svým svalům čas k regeneraci. Hojení můžete podpořit dáváním si horké sprchy nebo přikládáním horkých obkladů, případně se někdy doporučují i ledové obklady.

Pomáhají masáže

Sportovci často využívají hojivé síly masáží. Pokud máte maséra, který ví, co vás trápí a dokáže vašim svalům napomoci v regeneraci, udělá vám strašně dobře a pomůže víc než cokoliv jiného. Nepodceňujte tedy sílu masáže. Kromě toho můžete ale využít i protizánětlivých léků, protože ve svalech v podstatě zánět máte. Doporučuje se tak zejména ibuprofen, případně aspirin, které minimálně zmírní bolest.

Ideální je ovšem dodržovat všechny doporučované léčebné postupy a kombinovat je dle aktuální potřeby. A když už jste zase v pořádku, dejte se do cvičení pozvolna a beze spěchu. Svaly si totiž při nezvyklých pohybech namůžete raz dva.