Třešně a zdraví, jak s nimi při dietě?

Stromy se pomalu začínají červenat a to je jasné znamení, že začala sezona třešní. Asi najdeme jen málo lidí, kteří by tyto sladké dobroty neměli rádi. Jak je ale zahrnout od zdravého životního stylu a získat z nich co nejvíce? Nejdříve je vhodné podívat se na výživové hodnoty, co vlastně třešně obsahují a zda tam nenajdeme něco škodlivého.

Výživové hodnoty třešní

voda 82,8g
bílkoviny 0,9g
tuky 0,1g
cukry 11,5g
vláknina 0,9g

Uvedené hodnoty jsou průměrným obsahem ve 100g třešní. Neméně důležitá bude pro nás i kalorická hodnota, která se pohybuje kolem 64 kcal na 100 gramů.

Při prvním pohledu je nám jasné, že velký obsah vody zajistí, že třešně naši dietu neohrozí. Na druhou stranu ale v tabulce najdeme cukry hned s druhým největším obsahem. Popravdě je hodnota cukru vcelku vysoká, oproti například jahodám je skoro o polovinu větší. Pro samozřejmě hovoří tuky, které přirozeně v ovoci nenajdeme. V případě, že si tedy pohlídáme množství cukru v dalších jídlech, lze třešně při dietě doporučit. Jako výhodu lze vidět i další věc. Obecně má všechno ovoce, které roste v mírném klimatickém pásmu, nízký glykemický index. Po snědení třešní nás tedy brzy nepřepadne hlad a nebudeme mít potřebu znovu se najíst.

Třešně ano nebo ne?

Z pohledu výživových hodnot tedy příliš moudří nejsme. Je to stejné jako téměř se vším ostatním, pokud je jíme s mírou, není třeba se obávat. Nicméně zkusme najít další výhody. Díky obsahu vitamínu C a draslíku prospějí našemu zdraví. Draslík podporuje vylučování vody z těla a tím dochází k přirozenému pročištění organismu. Vitamín C zase podpoří imunitu a přirozenou obranyschopnost našeho těla. 

Obrovskou výhodou, kterou si ani nemusíte uvědomit je, že třešně obsahují pecku. Při jejich konzumaci tedy musíte být obezřetní a každé sousto prozkoumat. Díky tomu se snadno prodlouží doba konzumace a jídlo nám vydrží na delší dobu. Snadněji tak naplníme poučku, že oči jsou hladovější, než břicho -o statně, každé jídlo byste takto měli jíst, hezky pozvolna a vychutnat si každé sousto.

V závěru tedy nezbývá, než toto sezónní ovoce jen doporučit. Zkuste se vyhnout krámu, ale zajděte si pár třešní natrhat při procházce. Pohyb můžete odměnit větší porcí této dobroty, která vašemu zdravému životnímu stylu jen prospěje.