Jak používat klimatizaci, aby neublížila?

Teplota uvnitř budov se šplhá nad třicet stupňů, jsme unavení a malátní, nic se nám nechce, teče z nás pot proudem. A nadřízený po nás chce stoprocentní výkony, žádný oddech. Řešením je pak jedině klimatizace, kterou dnes už dost pracovišť, ale i domácností či aut disponuje. Stačí otočit kolečkem nebo stisknout tlačítko a rázem se cítíme jako v ráji, o tropech za okny nemáme ani tušení. Jenže to, co má být úžasnou výhodou, je velmi zrádné a klimatizace způsobuje řadu zdravotních potíží. Víte, jak se jich vyvarovat a jak ji správně používat?

Angíny, tloustnutí

Chyba, které se mnoho lidí dopouští, je, že klimatizaci nastavují na příliš nízkou teplotu. Když si v místnosti najednou vytvoříte 23 stupňů, zatímco venku je 35 stupňů Celsia ve stínu, riskujete tím zdraví. Jakmile totiž přejdete ven, zažije tělo silný teplotní šok. V lepším případě to můžete odnést angínou, v horším může dojít až ke kolapsu oběhového systému. Navíc dlouhodobé pobyty v klimatizovaných prostorách způsobují bolesti kloubů a hlavy, zhoršují se dýchací potíže i alergie. Nemluvě o tom, že když je nám horko, nemáme chuť k jídlu. Jakmile máme klimatizaci, svádí nás to opět sahat po něčem k zakousnutí, a tak tlousneme.

Jak na to

Klimatizace je úžasný vynález, ale musí se používat s rozumem. Podle odborníků by rozdíl mezi venkovní teplotou a klimatizovaným prostorem měl být maximálně 7 stupňů, ideálně by to mělo být 5 stupňů. Je těžké to v tropických teplotách dodržovat, ale jde o naše zdraví. Navíc bychom neměli zapomínat na pití a dostatečně se napít i před odchodem ven. Ideální je používat vodní rozprašovače a také čas od času vyvětrat, protože klimatizovaný vzduch je suchý a vysušuje nám i pokožku či vlasy.

Stejně tak není dobré často přecházet mezi venkem a klimatizovanou místností, pro tělo jsou to velké změny. A když jedeme autem, je lepší chladit ho pozvolna, ne rovnou na maximum. A před cílem cesty je dobré teplotu zase zvyšovat, aby se přiblížila venkovní.

Díky takovým opatřením si ušetříme mnoho zdravotních problémů a klimatizace bude náš vhodný pomocník.