Horské sluníčko škodí nebo pomáhá?

 

Využití účinků horského sluníčka

 

Když se řekne vše živé, je to myšleno bez výjimek. UV lampa dokáže zničit při přímém působení i většinu virů a bakterií. V domácím prostředí tak s jeho pomocí můžeme připravovat čisté prostředí. Například puštěním horského sluníčka směrem k posteli zabijeme viry, bakterie i roztoče, kteří ulpěli na povrchu. Takové prostředí sice není zcela sterilní, ale přesto dokáže výrazně omezit množství zdraví ohrožujících potvůrek.

Na co si dát pozor

Horské sluníčko můžeme využívat i k působení přímo na naše tělo. Je to podobné jako v soláriu. Působení musí být jen velmi krátce a je nutné se chránit. Především oči jsou k tomuto záření velmi citlivé. Maximálně se doporučuje 3-5 minut. Délka se rozhoduje podle schopnosti naší kůže v létě absorbovat sluneční světlo aniž bychom se spálili. Při delším setrvání se můžeme spálit úplně stejně jako třeba u vody. V malé míře tedy je horské sluníčko prospěšné. Ale všeho moc škodí. V případě UV záření to platí bezvýhradně.

Typy horských sluncí

UV lampa může být buď v podobě žárovky nebo ve formě zářivkových trubic. V dnešní době je snáze ke koupi ta druhá jmenovaná. Jejich účinek se však v ničem neliší. UV lampy se dají koupit i v obchodech se zvířaty. Tyto však využívají jinou část světelného spektra a tak i jejich účinky se liší. Horské sluníčko je třeba kupovat ve specializovaných prodejnách, abychom měli jistotu, že nám bude skutečně pomáhat.

Nakonec ještě malá rada. Pokud se rozhodnete účinky horského sluníčka vyzkoušet u sebe doma, zkontrolujte dobře prostředí, kam jej budete směřovat. Kytky na okně jsou taky živými tvory a delší působení nemusí dobře snášet. Totéž platí o akváriu s rybičkami a dalších drobnostech.