Jsou multivitamíny opravdu vždy zdraví prospěšné?

Žijeme v rychlé době a rychlý životní styl se přenáší i do starosti o naše zdraví. Máte kašel? Sháníte kapky, které vás ho zbaví co nejrychleji. Bolí vás hlava? Stačí spolknout pilulku a bolest je za chvíli utlumena. Máte červené oči z celodenního koukání do počítače? Stačí si nakapat pár speciálních kapek a během chvilky jsou oči opět krásně bílé...

Podobný trend proniká i do našeho vnímání starosti o zdraví. Schválně, co je pro vás pohodlnější, když chcete tělu dodat více vitamínů a minerálnů?

  • - Konzumovat každý den kombinaci různých druhů ovoce a zeleniny
  • - Koupit si několik různých vitamínů a minerálů a postupně je konzumovat
  • - Koupit si jednu pilulku, která obsahuje všechny tyto vitamíny a minerály

Většina lidí zvolí poslední možnost, protože ta je vnímána jako nejpohodlnější a nejlepší s ohledem na náročnost a cenu. Jednou pilulkou multivitamínu tak často řešíme straost o zdraví i jakousi prevenci proti nemocem.

Málokdo už ale uvažuje nad tím, jaká rizika může konzumace multivitamínů mít.

1. Nejsou určeny pro každého

Ačkoliv se tak můžou tvářit, multivitamíny nejsou vždy vhodné pro každého. Různí výrobci používají pro své multivitamíny různou kombinaci různých množství látek. Ne vždycky tak jednou pilulkou dodáme tělu přesně to množství vitamínů a minerálů, které zrovna vyžaduje.

2. Co když některé z vitamínů tělo zrovna nepotřebuje

Obvykle má tělo nedostatek pouze některých vitamínů nebo minerálů. Prostřednictvím multivitamínu mu ale dodáme široké spektrum i těch, které zrovna nepotřebuje nebo jich má dostatek. Díky konzumaci multivitamínu tak snadno můžeme u některých vitamínů vyrovnat nedostatek a u jiných zase zbytečně přijímat nadlimitní dávky.

3. Tělu dodáme obrovskou dávku najednou

Při konzumaci multivitamínů vycházíme z toho, že jednotlivé vitamíny jsou zdraví prospěšné. Víme ale také, jak na lidské zdraví působí různé kombinace minerálů a vitamínů dodané tělu i třeba ve 100% denní dávce najednou? Doporučujeme zkusit na internetu dohledat, jak na lidské zdraví působí různé kombinace vícero vitamínů, abyste měli jistotu, že multivitamín bude opravdu zdraví tak prospěšný, jak očekáváte.