Jak nakupovat potraviny, aby nás nelákalo nakupovat zbytečnosti

 

Nechoďte nakupovat hladoví

 

Jak se správně říká, člověk jí nejdřív očima. V obchodě to platí dvojnásob. Hladový člověk se řídí chutí a ne potřebou. Snadno tak v nákupním košíku skončí různé pamlsky a doma zjišťujeme, že nám chybí základní potraviny.

 

Pište si seznam

 

Málokdo má možnost nebo chuť běžet do obchodu okamžitě, kdy zjistí co doma chybí. Přitom stačí mít na stálém místě papír nebo bloček a chybějící surovinu prostě napsat. Koupí se příležitostně, až půjdeme do obchodu.

 

Plánujte

 

Víte, co budete připravovat zítra k jídlu? A co na víkend? V tomto není velký rozdíl mezi těmi, kteří každý den vaří a těmi, kteří vystačí s lehkou přípravou. Přesto můžou a nastávají situace, kdy je třeba se rozhodovat okamžitě. Mělo by tudíž být uskladněné i přiměřené množství takových potravin, které akutní problém vyřeší. Čím pohostit případnou neplánovanou návštěvu. Co si dát večer k televizi, když je ještě na něco chuť. Co si připravit na svačinu, když z nějakého důvodu nepůjdeme ven a ani do obchodu. To jsou jen ty nejběžnější situace, které můžou nastat. Měli byste na ně být aspoň přiměřeně připravení.

 

Plaťte hotovostí

 

Mnoho lidí dnes už k placení používá téměř vždy platební kartu. Plánování útraty však není jen o tom nepřekročit karetní limit. Pokud alespoň občas zaplatíte nákup hotovostí, vaše mysl si to zapamatuje. Mnohem snáze se pak odolává zbytečnostem. Když si pak koupíte kousek oblíbené čokolády nebo zkusíte nějaký neobvyklejší kousek ovoce, bude to pro radost a ne už součást běžných nákupů.

 

Blíží se svátky na které se mnohde nakupuje ve velkém. Pro celou rodinu, na slavnostní stůl a podobně. V takovém nákupu se může mnohem snáz přihodit, že něco pochybí a mnoho bude přebývat. Přitom nakupovat s jednoduchými pravidly je tak snadné.