Nordic walking je skvělý nejen pro svaly

V parcích i ulicích měst často potkáváme seniory, kteří se opírají o hole, podobné těm lyžařským. To však nemá se skutečným nordic walking naprosto nic společného. Nordic walking je vhodný nejen pro seniory, je také pro sportovce.  

Co je nordic walking

Domovem nordic walking, známého pod názvem severská chůze, je Finsko. Vzniknul jako letní trénink tamních běžkařů. Jedná se o dynamickou chůzi se speciálními sportovními holemi. Zároveň patří mezi sporty. Díky možnostem volby intenzity, tempa a terénu je vhodný i pro jedince s nízkou fyzickou kondicí.

Nordic walking není obyčejná chůze 

Není pochyb o blahodárném vlivu svižné chůze na naše zdraví. Nordic walking je však mnohem více než obyčejná chůze. Na rozdíl od ní se při jeho provozování zapojuje do činnosti zhruba 90 % všech svalů. Nordic walking je výborný pro rovnoměrné posilování všech svalů v těle.  Velkou výhodou je subjektivní pocit snížené námahy a únavy, což však neznamená, že nás druhý den nemohou bolet svaly.

Proč se rozhodnout pro nordic walking

Nordic walking nám nabízí nejen možnost důkladně a současně rovnoměrně procvičit téměř všechny svaly těla. Představuje pro nás, podobně jako chůze a běh, přirozený pohyb. Jeho pravidelné provozování zlepšuje celkovou pružnost svalů a zvyšuje silové vytrvalostní schopnosti. Je také efektivním tréninkem srdce i plic.  

Díky jeho schopnosti zrychlit metabolismus, je používán i jako osvědčený prostředek pro hubnutí. Je šetrný vůči svalům i kloubům, mohou ho cvičit obézní jedinci s mizernou fyzickou kondicí i vrcholoví sportovci. Nordic walking umí také zatočit se stresem a dodat nám dobrou náladu.

Jedná se o zábavný a nenáročný sport, co se týče na vybavení i provozování – můžeme si jej užít celoročně. Stačí nám speciální hole, pohodlné oblečení i obuv a můžeme vyrazit.  

Klíčová je správná technika

Chceme-li využívat výhod nordic walking, je nezbytné ho provádět správnou technikou.  Nutné je dodržovat správné držení těla.  Hole nám slouží k odrazu, ne k tomu, abychom se o ně opírali. Specifický je i způsob chůze a práce s holemi.  Technika nordic walking je snadná, je však třeba se ji nejprve naučit pod vedením instruktora. Jedině tak se můžeme vyhnout chybám a plně si užívat všech výhod, které nám tento krásný sport nabízí. 

 

Dejte si na záda batoh a vyrazte s holemi pro nordic walking do přírody!