Proč se do coly přidává kyselina fosforečná?

Určitě jste už četli nebo slyšeli "zaručeně pravdivou" informaci, která zní takto: "Coca cola obsahuje obrovské množství cukru. Dokonce takové, že pokud bychom ho vypili najednou, tělo by se bránilo a nápoj bychom ihned vyvrhli zpět. Tomu brání kyselina fosforečná, která se do coly přidává. Díky ní jsou potlačeny dávící reflexy a i právě díky ní se cola doporučuje při žaludečních nevolnostech."

Co myslíte, je to pravda nebo ne?


Jak je to s tím cukrem?

Nejdřív k tomu cukru. Coca cola opravdu obsahuje velké množství cukru - v půllitrové láhvi je ho celkem 54 gramů, tedy cca 14 kostek cukru. Ale že by po konzumaci 14 kostek cukru mělo tělo potřebu hned vše vyvrhnout, s tím nesouhlasíme. To bychom měli dávící reflex i po snězení čokoládových tyčinek nebo vypití sladkých mléčných koktejlů.

Po jeho konzumaci se cukr rozštěpí na glukózu a fruktózu. Mechanismus štěpení cukru probíhá rychle, cukr tak slouží jako zdroj rychlé energie při zvýšené námaze. Pokud se ale energie získaná v podobě cukru nespotřebuje, uloží se ve formě tuku. Takže s větší pravděpodobností po vypití nápoje s vysokým obsahem cukru budete obézní, než že byste vrhli.

K čemu je kyselina fosforečná?

Kyselina fosforečná má široké použití - nachází se v hnojivech, krmných směsích pro zvířata, mýdlech, leštidlech, barvách a dalších nepotravinářských výrobcích. Do slazených nápojů se přidává, aby zajistila kyselejší a štiplavější chuť. Zároveň zabraňuje množení bakterií v tekutinách obsahujících cukr. Z těchto důvodů je použita i v Coca cole.

Pozor na negativní vliv!

Pokud byste přišli do styku s větším množstvím kyseliny fosforečné, mohla by způsobit kožní vyrážky, podráždění sliznic a očí, problémy se zrakem, obtížné polykání a zažívací obtíže. V nápojích je ale použita pouze v malém množství, které by tyto problémy nemělo způsobit. 

Kyselina fosforečná už podle názvu obsahuje fosfor. Ten je důležitým minerálním prvkem v našem těle, který se podílí na stavbě zubů a kostí. Při jeho nadbytku se ale vylučuje v podobě fosforečnanu vápenatého - tedy váže se s vápníkem. A pokud má tělo nedostatek vápníku a nadbytek fosforu, fosfor se váže na vápník v kostech. Při dlouhodobém nadbytku fosforu toto může vést až k řídnutí kostí, osteoporóze nebo častějším zlomeninám.


Pokud uslyšíte nějakou podobnou hlášku jako tu o cole a kyselině fosforečné a zajímalo by vás, jestli je pravdivá, klidně nám napište. Rádi pro vás zjistíme, jak to ve skutečnosti je.