Hubne se mužům snáze než ženám?

Ženy si často tiše postesknou, jak mají oproti mužům těžký život. Spoustu věcí jim mohou závidět (i když ani muži to samozřejmě nemají snadné). Ale co se týká hubnutí, muži to mají oproti něžnějšímu pohlaví výrazně jednodušší, protože jim zkrátka stačí chtít a když chtějí, zhubnou raz dva. Jak je to možné a co tedy ženy dělají špatně?

Typická žena se točí v bludném kruhu různých diet, shání různé hubnoucí rady, každou chvíli cvičí jinak, pak to na chvíli vzdá a pak se do toho s vervou vrhne znovu, a to jen proto, aby se zbavila nadbytečných kil či jen pár nepěkných faldíků. Hubnutí je výzva, která vyžaduje pevnou vůli, sebeovládání a nutnost omezení toho hříšného jídla, které nám ale obvykle tolik chutná. Jenže to je případ žen. U mužů se naopak zdá, že se jednoho dne rozhodnou zhubnout, nic moc pro to nedělají a už po krátké době jsou jim volné kalhoty. Ale nejsou to žádné čáry ani podvody.

Nezničený metabolismus

Smutným faktem je, že obezita a nadváha trápí čím dál více (českých) mužů a projevuje se to hlavně ve vyším věku. Čím dál více u nich přibývá infarktů, kardiovaskulárních nemocí, potíží s klouby. A za to vše může nezdravý životní styl.

Jenže když se muži rozhodnou, že se sebou něco udělají a zatnou zuby, tak jim to jde okamžitě. Změní jidelníček, začnou se (byť i jen trochu) hýbat a najednou jim kila ubývají téměř před očima. Proč to ale ženám jde tak těžce? Vysvětlení je relativně prosté – ženy se snaží opakovaně hubnout už od mládí, takže si svými (často marnými) pokusy a dietami ničí organismus a metabolismus. Každá další dieta je náročnější a na výsledky se čeká o něco déle než předtím. Zato muži tak často nehubnou. Takže když se k tomu konečně odhodlají, jejich metabolismus je nezničený jakýmikoliv předchozími neúspěšnými pokusy a většinou jim vyhoví. Pak už je samozřejmě na nich, jestli ve své snaze vytrvají a nedostanou se do začarovaného kruhu jo-jo efektu, ale pokud ne, určitě zhubnou a nebude je to ani tak „bolet“. Na druhou stranu, ani mužům se nevyhýbá mentální anorexie, jen se o ní tolik nemluví.