Stanovte si cíle správně, je to snadné

Ať už hubnete, posilujete nebo se udržujete ve formě, setkali jste se už určitě s otázkou "co je tvým cílem?". Je jednoduché bez rozmyslu vyhrknout: "Chci zhubnout / nabrat svaly / být fit.". Horší už je stanovit si cíle, kterých můžete reálně dosáhnout. 

Není naším plánem dávat vám příkazy "takhle to dělejte" nebo "tohle musíte splnit". Rádi vám ale ukážeme způsob, jak být při cestě za vaším snem efektivní.


Začněte s rozumnými cíli

Ono sice zní dobře, když si dáte cíl "budu mít vysekané břišáky", "na maratónu skončím mezi deseti nejlepšími" nebo "shodím do léta pár kilo", ale nad plněním takových cílů nebudete mít dostatečnou kontrolu. Radši než se rozčilovat nad tím, že "to nejde", zkuste stanovit cíle, k nimž cestu můžete dobře řídit.

Namátkou cíle jako "budu 5x týdně posilovat", "na každý den si navařím zdravé jídlo doma" nebo "na oběd do restaurace půjdu jen ve středu" jsou naprosto krásné cíle k tomu, abyste jich bez problémů dosáhli a navíc cestu k nim mohli snadno řídit. Tím budete i mnohem více motivováni k dalším cílům.

Rozdělte cíle na krátkodobé a dlouhodobé

Máte stanovené první cíle, jak jsme zmínili v předchozím bodě? Výborně. Teď je ten čas, kdy si stanovte dlouhodobé cíle. Dáme příklad: krátkodobý cíl zněl: "budu 5x týdně posilovat". Dlouhodobý k němu pak může znít třeba: "Za dva měsíce budu zvedat o 10% těžší váhy". Cíl je to jasně definovaný - a to jak konkrétními podmínkami, tak časem.

Podobné cíle si stanovte ke všem krátkodobým. Vždy je vymezte časově a přidejte i další parametr. Nezapomínejte ale být realističtí.

Sestavte časovou osu

Krátkodobé i dlouhodobé cíle jste si stanovili. Je čas hodit vše na papír. Vezměte si obyčejný papír a sepište si postupně cíle tak, jak je plánujete. Od těch, které chcete dosáhnout za týden po ty, kterým dáváte několik měsíců nebo dokonce let.

Díky sepsání časové osy jasně uvidíte, do jakých období jste cíle nasměrovali - jestli chcete všeho dosáhnout za měsíc nebo jste si rozložili cíle rovnoměrně v horizontu jednoho roku.

Nezapomeňte si do časové osy také zanést důležité okamžiky, které očekáváte - ať už to je maraton, kterého se chcete účastnit, dovolená u moře, do které potřebujete zhubnout nebo Vánoce, které by mohly potenciálně ohrozit vaší snahu být fit. :)

Buďte přesní

Vyměňte otřepané fráze za konkrétní cíl. Schválně, co zní reálněji: "Budu jíst zdravěji." nebo "V žádném mém hlavním jídle nebude chybět čerstvá zelenina."? 

Stanovením přesných cílů se vám jich bude lépe dosahovat. Přecijen - víte, co chcete, tak to stačí popsat přesnými slovy.

Netrestejte se za prohřešky

Každý z nás občas zhřeší. Na cestě k vašim cílům se to stane občas také. Rozhodně se za to ale netrestejte ještě přísnějšími cíli nebo omezeními. Byli byste sami proti sobě.

Chcete zhubnout do dovolené pět kilo, dodržujete rozumný jídelníček a každý den se 30 minut hýbete. Pak, jeden den, se vám najednou hýbat nechce a radši si dopřejete kávu a zákusek během setkání s kamarádkou, na večeři těstoviny se smetanovou omáčkou a večer ještě zmrzlinu. Druhý den se za to cítíte pak špatně, jako by celá vaše snaha byla vniveč.

Stalo se. I když to vaší snaze zrovna nepomohlo, stalo se a dál se tím nesmíte zabývat. Přecijen si uvědomujete své cíle, a proto je mnohem lepší posunout se dál, než se trápit minulostí.

Odměňujte každý svůj úspěch

Aniž byste přemýšleli nad tím, jak moc jste zhřešili a neuspěli, vždy se někam posouváte. A právě to, že si rizika plně uvědomujete je také úspěch.

Kdybyste vzdali svou snahu po jednom dni, kdy jste na všechno kašlali, bylo by to podobné situaci, kdy vypustíte všechny pneumatiky jen proto, že je jedna děravá.

Právě proto se odměňte za každý svůj malý úspěch. Právě to vás bude držet ve vašem úsilí a bude vás to pořádně motivovat, abyste nepřestali.


Články, které vás také zajímají: