Paleo strava - pochoutky s méně než 200 kaloriemi

Samotná paleo dieta je kontroverzní - podobně jako jiné diety. Zakládá se totiž na tom, že zvířata a rostliny jsou pro člověka nejzdravější v té podobě, v jaké se konzumovaly v pravěku. Tedy bez velkých tepelných úprav, ale i bez obilnin, a tedy i mouky a pečiva. Navíc radikálně omezuje příjem cukru a nahrazuje ho zdravými tuky. Prapředci přeci nepoužívali sladidla, maximálně si dali ovoce.

Ať už se názory na paleo dietu různí, my jsme si z ní vybrali to nejlepší. Paleo strava totiž také nabízí několik zajímavých pochoutek, které můžete zařadit do svého zdravého jídelníčku bez obav - každá z nich má méně než 200 kalorií a jak už z paleo diety vyplývá - pouze přírodně.


Paleo omeleta

I bez mouky si můžete pochutnat a zároveň do sebe dostat rozumné množství sacharidů. Když pomineme ovoce, právě paleo omeleta je skvělou volbou.

Přitom udělat si jí není nic těžkého. Stačí si připravit vše čerstvé, co máte rádi v omeletě - kromě vejcí třeba zeleninu jako rajčátka, papriku, k tomu nakrájejte libové maso na plátky a dochuťte bylinkami. Když to všechno smícháte dohromady, nalijete třeba do formy na muffiny a dáte do trouby zapéct, dostanete porce jídla, které je nesmírně bohaté na bílkoviny a dodá vám i vitamíny. Jedna porce paleo omeletového muffinu má jen cca 90 kalorií a vy je máte jako zdravou svačinu do zásoby na několik dní.

Wrap z avokáda, masa a hlávkového salátu

Proč si dávat wrap z mouky, když existuje jeho zdravější a chutnější varianta?! Ta se navíc dá použít i pro paleo dietu.

Co vám takováto zdravá verze wrapu dodá? Rozhodně velké množství bílkovin díky masu. Zasytí vás ale i vláknina, vitamíny B, draslík, nenasycené tuky a vitamín E obsažené v avokádu (půl avokáda obsahuje cca 5 gramů vlákniny). Navíc v hlávkovém salátu se skrývá mnoho vitamínu C a antioxidantů.

Příprava této pochoutky je opět v souladu s paleo stravou - libové maso, ideálně hovězí, nechejte namlít nebo nakrájejte na hodně drobné kousky, poduste na vodě a pak k němu přidejte avokádo nastrouhané na drobno. Tuto směs pak jen zabalte do listu hlávkového salátu a je hotovo. Kdo postrádá příchuť, může klidně přidat čerstvou zeleninu nebo bylinky (my přidali špetku soli a pepře a necítili jsme se nijak provinile). 

Domácí banánové chipsy

Banánové chipsy kupované v obchodě jsou většinou smažené na oleji. Lepší - a v souladu s paleo dietou - varianta jsou banánové chipsy připravené doma. Banán jako zdroj draslíku a sacharidů pak budete mít v podobě, kterou si můžete vychutnávat třeba i sbalenou s sebou do práce.

Prý stačí banán nakrájet na plátky, namočit důkladně do citrónové šťávy a položit na plech vyložený pečícím papírem. Upečte je do křupava a nezapomeňte často otáčet, ať se propečou ze všech stran a nepřipálí.

Počítejte, že takto připravené banánové chipsy z jednoho banánu mají pouhých cca 100 kalorií. 

Domácí bramborové chipsy

Čtete dobře. Jakmile si chipsy připravujete doma - bez použití oleje, glutamátu a ohromného množství soli, můžou být součástí paleo diety. Stačí je připravit v troubě třeba podle našeho receptu. Na rozdíl od sáčku chipsů z obchodu 100 gramů domácích pečených lupínků obsahuje jen cca 75 kalorií. A to už stojí za ochutnání.

Květákový popcorn

Květák jako přírodní potravina vhodná pro paleo stravu se dá upravit i tak, jak to moc často nezkoušíme. Můžete si ho rozdělený na růžičky trochu předvařit, pak dochutit česnekem, solí a zakápnout trochou olivového oleje a dáct zapéct. Ochutnáte tak netradiční úpravu tradiční zeleniny a ostatní tímto také příjemně překvapíte.


Tyto články vás také zajímají: