Etiketa chování v posilovně - část 2

V minulém článku jsme přinesli základy etikety v posilovně komentované samotnými trenéry. Tedy situace, které si ve fitku nepřeje zažít asi nikdo z nás a přitom se jim občas nevyhneme. Někteří lidé si totiž neuvědomují nebo neřeší, jestli svým chováním v posilovně neomezují nějakým způsobem ostatní. 

Je vidět, že toto téma je hodně populární, vzbudilo u vás velký ohlas. Proto přinášíme i jeho druhou část.


Na více strojích cvičte, jen když je v posilovně málo lidí

Když zatoužíte po kruhovém tréninku na více strojích v době, kdy je v posilovně nejvíc lidí, zaručeně někoho naštvete. Okupovat dva a více strojů tím, že minutu cvičíte na jednom, pak si dáte půl minuty pauzu a pak minutu cvičíte na druhém není vůči ostatním fér. Kruhový trénink tedy volte buď takový, u kterého nepotřebujete více strojů najednou nebo si na něj vyčleňte čas v době, kdy bude v posilovně minimum lidí.

Rada od trenérů: Efektivní kruhový trénink nemusí nutně znamenat funět u několika strojů najednou. Zkuste někdy "kruháč" s trenérem, u kterého vám bude stačit váha vlastního těla a jednoručka a poznáte sami, že máte svaly, o kterých jste dosud ani nevěděli.

Oblékejte se jako na cvičení

Nezapomeňte, že jdete do posilovny a vhodné oblečení je základem. A to z mnoha důvodů. Správně zvolené oblečení odvádí lépe pot, nenačichne tak rychle a vám nikde nebude přebývat nebo naopak nebude příliš krátké či úzké.

Rada od trenérů: Možná se to nezdá, ale nezapomínejte dobře zvolit i kalhoty. Pokud jsou totiž příliš dlouhé nebo plandavé, může se stát, že se snadno zachytí o nějaký stroj a vy si tak zaděláte na malér.

Svou tašku s věcmi schovejte do skříně, ne ostatním pod nohy

Když se jdete po cvičení osprchovat, ukliďte si své věci do skříňky. Šatní skříňky obvykle bývají natěsnané jedna na druhou a pokud necháte tašku s věcmi na zemi nebo lavičce před nimi, spolehlivě tím naštvete člověka, který má skříňku vedle vás. Vám by snad bylo příjemné dotýkat se cizího propoceného oblečení?

Rady od trenérů: Nejen, že takto pohozené věci překáží v přístupu do skříňky, ale právě díky nim to občas zapáchá v šatnách jak v opičárně. Berte proto ohled i na prostředí, ve kterém chcete cvičit.

Odstrojte činku, když jdete pryč

Možná jste zvyklí z domova, že po vás někdo uklízí. Ve fitku tomu ale tak není. Je přeci logické, že závaží, které jste na činku potřebovali vy, nemusí vyhovovat (a většinou ani nevyhovuje) jinému. Proto po každém cvičení odstrojte závaží z činky a vraťte na původní místo.

Rady od trenérů: Často se lidi rozčilují, že nemůžou najít to závaží, které potřebují. Buď je totiž na čince, se kterou nikdo necvičí nebo ho někdo líný odnesl jinam (na nejbližší stojan). Buďte ohleduplní k ostatním.

Používejte ručník i mimo sprchu

Do posilovny si ideálně noste dva ručníky - jeden na sprchu a jeden na cvičení. Používejte ho všude, kde se tělem dotýkáte stroje nebo lavice. Zabráníte tak tomu, že odejdete a po vás se někdo bude muset opírat o opocený stroj.

Rady od trenérů: Když odcházíte od stroje, obětujte pět vteřin. Otočte se, podívejte se na stroj a utřete ho. Pot nemusí být na koženkových potazích vidět, proto je fér, když po sobě uklidíte pokaždé.


Tyto články vás také zajímají: