Břicho se dá zhubnout rychle. Díky poctivému pohybu a jídlu

Mnoho lidí stále věří tomu, že břicho se dá snadno  zhubnout díky intenzivnímu posilování břišních svalů. Často se tak vrhají na sklapovačky, sed-lehy a další cviky, které jsou určeny právě pro břišní partii. Pokud někoho takového znáte, poraďte mu, ať co nejdříve přestane přemrštěně posilovat břišní svaly a začne skutečně hubnout tuk.

Dalším častým mýtem o shazování pneumatiky kolem břicha, je ten, že se to jednoduše dá díky hladovce. Hladovkou spíš dosáhnete opaku - často už jen proto, že při jejím držení dostanete tělo do stresu a to pak za pár dní (nebo i hodin) vede k nekontrolovatelné chuti se nacpat.

Místo těchto - ač dobře myšlených - omylů se zaměřte spíš na intenzivní cvičení celého těla a rozumnou zdravou stravu. Díky tomu dosáhnete rychlého úbytku tukové tkáně po celém těle - a tedy i na břiše.

Cvičte krátce a intenzivně

Zahřejte se desetiminutovou jízdou na trenažéru kola nebo rychlejší chůzí na běžeckém pásu. Tímto začátkem se zvýší váš tep a lépe prokrví svaly - to vede k tomu, že při dalších cvičeních budete lépe spalovat tuk. Rozcvičení před samotným sportovním výkonem také snižuje riziko srdečního onemocnění a slouží jako prevence před zraněním nezahřátých svalů.

Pokračujte zvýšením intenzity cviku na vyšší úroveň. Pro lepší určení správné intenzity si představte stupnici od 0 do 10. Desítka je intenzita rovnající se běhu naplno, zatímco klasická vaše běžecká zátěž je stupeň 5. 

Jednu minutu vydržte běžet nebo šlapat na kole při intenzitě 7 - 8. Právě krátké intenzivní cvičení při 70 - 80% maximální kapacity pomáhá nejlépe spalovat tuky. Donutíte totiž organizmus k téměř plnému výkonu - prokrvení, použití svalů a nutnosti fungovat, ale zároveň nepřetěžujete svaly dlouhým cvičením.

Po této minutové zátěži zpomalte na intenzitu 3 - 4 a v ní vydržte běžet nebo šlapat alespoň dvě minuty, abyste se dostatečně vydýchali.

Takto střídejte vyšší a nižší intenzitu podle své fyzičky po dobu 20 - 30 minut. Abyste rychle zhubli břicho, cvičte takto alespoň 3 - 4x týdně. V ostatní dny se věnujte nejlépe posilování celého těla, abyste zpevnili svaly a zároveň lépe spalovali tuk.

Čtěte také: Cviky na ploché bříško

Mějte jídlo pod kontrolou

Abyste úspěšně začali spalovat zásoby tuku, kromě pohybu je potřeba také upravit jídelníček. Ne nadarmo se říká, že "břišáky se vyrábějí v kuchyni" a ne v posilovně.

Upravte jídelníček, abyste díky správnému jídlu a pohybu denně spálili o 500 - 1000 kalorií více, než přijmete ve stravě. K počítání kalorií pomůžou aplikace pro telefon nebo náš snadný výpočet.

U kupovaných potravin napoví obal, na kterém bývají údaje o kalorické hodnotě i o obsahu živin. Vyhněte se automaticky potravinám a jídlům bohatým na cukry a nasycené nebo trans-tuky. Místo toho si dopřejte více ovoce, zeleniny, ořechů a čistých bílkovin v podobě libového masa.

Redukci přijímaných kalorií neprovádějte příliš drasticky. Jakmile byste ze dne na den prudce snížili příjem, zbytečně tím zpomalíte i svůj metabolismus. Rozhodně nesmí váš kalorický příjem klesnout pod tzv. bazální metabolismus. Přesná hodnota je pro každého jiná, ale orientačně můžete počítat cca 1500 kalorií, pokud jste "průměrná" žena, resp. 1800 kalorií, pokud jste "průměrný" muž.

Dlouhodobé zhubnutí břicha

Kromě vysoce intenzivního cvičení nezapomeňte také posilovat svaly celého těla. Díky tomu budete mít větší svalovou hmotu a svaly spálí mnohem více kalorií než tuk. Díky tomu se vám i dlouhodobě bude lépe udržovat váha i kondice.

Čtěte také: Trápí vás "madla lásky"? I těch se dá zbavit snadno

Článek publikován 16.12.2013, aktualizován 3.6.2019