Jak si spočítat, kolik čeho můžete sníst? Snadno!

Princip hubnutí je naprosto jednoduchý. Naše tělo potřebuje někde brát energii, aby uvnitř něj mohly probíhat veškeré procesy a aby mělo z čeho vyživovat svaly. Za den proto spálí určitý počet kalorií. Energii získává z jídla, které během dne sníme a pití, které vypijeme. A logicky, pokud přijímáme víc kalorií (tedy jíme jídlo s vyšší energetickou hodnotou), než naše tělo dokáže spálit, někde se tento přebytek musí projevit. Podobně, když jíme méně, než je potřeba, nemá tělo z čeho budovat svalovou hmotu.

Můžete sehnat spoustu složitých rad a dlouhého čtení, kolik kterých živin je doporučeno konzumovat. Nebo si můžete zapamatovat naši jednoduchou pomůcku a používat ji snadno u přípravy každého jídla během dne. Je důležité znát obecnou informaci, že 1 gram bílkovin nebo sacharidů obsahuje 4 kalorie, zatímco 1 gram tuku obsahuje 9 kalorií. Tato čísla si zapamatujte a při konzumaci potravin na ni myslete.

Bílkoviny

Pro dosažení efektivního hubnutí nebo získání svalové hmoty je potřeba do stravy zařadit vyšší množství bílkovin. Minimální denní příjem je doporučen ve výši 1,5 gramu na jeden kilogram váhy. Uvádíme schválně pouze minimální hranici, protože horní je jen na vás. Podle množství bílkovin v denní stravě pak můžete upravovat množství přijatých sacharidů. Pokud tedy vážíte 70 kg, měli byste za den přijmout alespoň 105 gramů bílkovin (70 x 1,5), což odpovídá cca 420 kaloriím (4 x 105).

Sacharidy

Zatímco u bílkovin je 1,5 gramu na 1 kilo váhy minimální hranice, u sacharidů je to naopak hranice horní. Zde platí, že méně je více. 

Zaměřte se také na jídla, která neobsahují sacharidy v podobě rafinovaného cukru. Existuje spousta lepších variant - třeba přírodní sladidlo jako třeba med. Místo sladkostí pak je vhodnější do jídelníčku zařadit třeba ovoce. Nejvyšší dávku se doporučuje konzumovat alespoň hodinu před cvičením, zbytek pak rovnoměrně v průběhu celého dne.

Tuky

U tuků hodně záleží na tom, jaké přijímáte. Ne všechny jsou totiž pro tělo špatné. Co se samotné hodnoty týká, je jasné, že prostřednictvím tuků přijímáme více kalorií než prostřednictvím bílkovin nebo tuků. Maximální denní příjem tuků by měl být ve výši 1,5 gramu na každý kilogram váhy. Znovu připomínáme, že to je maximální hodnota a opět platí, že v případě tuků "méně je více".

Pro příklad můžeme uvést výpočet pro 70 kg osobu:

  • Minimální denní příjem bílkovin: 70 x 1,5 x 4 = 420 kalorií
  • Maximální denní příjem sacharidů: 70 x 1,5 x 4 = 420 kalorií
  • Maximální denní příjem tuků: 70 x 1,5 x 9 = 945 kalorií

Tento výpočet je orientační a měl by sloužit k pomoci upravit váš dietní jídelníček.

Používáte nějaký jiný osvědčený výpočet? Pište tipy do komentářů.