Kolik proteinu obsahuje vejce?

Vejce jsou jedním ze základů zdravé stravy. Jsou populární i v některých trendy stravách jako je třeba paleo. A zejména sportovci na ně nedají dopustit. Vejce totiž obsahují vysoce kvalitní a lehce stravitelné bílkoviny. Dnes doplníme inofrmaci, kolik vlastně jedno vejce obsahuje proteinu.

Proč je vejce tak populární? Jedno jediné vejce totiž obsahuje 13 vitamínů a minerálů, vysoce kvalitní a snadno stravitelný protein, zdravé nenasycené tuky a antioxidanty. A to vše při vynikající energetické a výživové hodnotě méně než pouhých 100 kalorií.

Jak je to s tím proteinem? Jedno vejce (přibližně velikosti L) obsahuje 6 gramů proteinu. Z toho 3 gramy obsahuje žloutek a 3 gramy bílek. Pokud si tedy někdo z vašich kamarádů na snídani připravuje míchaná vajíčka jen z bílků, vysvětlete mu, že i žloutek obsahuje bílkoviny. A navíc vitamíny a minerály.

Doplníme i ostatní nutriční hodnoty. Vejce (bez skořápky) obsahuje: 75 gramů vody, 6 g tuku, 275 mg cholesterolu, 1 g sacharidů, 30 mg vápníku, 90 mg fosforu, 1 g železa, 65 mg draslíku, 69 mg sodíku, 55 mg zinku, 260 IU (mezinárodních jednotek) vitamínu A, 0,04 mg thiaminu, 0,15 mg riboflavinu a stopové množství niacinu.

Vejce tedy obsahuje cca 6 gramů komplexních bílkovin. Tedy takových, které dodají vašemu tělu veškeré potřebné aminokyseliny. Právě aminokyseliny poté tělo využívá jako stavební jednotky pro tvorbu nových buněk, tkání a bílkovin. Obsah proteinu v jednom vejci pokryje přibližně 10% denní potřeby bílkovin (pro 70 kg dospělého člověka).


Tyto články vás také zaujaly: