Jak na kocovinu? Tady jsou vaše osvědčené rady

Dobré ráno... au... ne... zas tak dobré není... vůbec dobré není, je vám zle, motá se vám ještě trochu hlava, do toho pekelně bolí a při sebemenším pohybu se žaludek obrací a vy tak nevíte, co dělat nebo nedělat, aby nebylo ještě hůř. Vítejte do dne s kocovinou! Když už se vzbudíte v tomto stavu a jste schopni alespoň číst, dáme vám pár tipů, které by vám mohly pomoct. Nečekejte, že vás vyléčí během pěti minut, alespoň vám ale uleví od příznaků kocoviny, se kterými byste se jinak potýkali celý den.

Posbírali jsme od vás několik tipů, které právě vám pomáhají, když už je nejhůř.


Voda

Alkohol z těla vodu odplavuje. Proto jste museli v noci na záchod (i když si to nepamatujete). Alkohol také ovládá vaše smysly, proto vám bylo jedno, že máte žízeň. Ať je vám sebevíc zle, dejte si hned po probuzení sklenici čisté vody. Organismu pomůžete vyrovnat ztracenou rovnováhu a zároveň aspoň spláchnete tu hroznou pachuť v ústech.

Cukr

Proč mnohým při kocovině pomáhá sklenice coly? Protože je přeslazená a cukr je to, co si tělo po propité noci žádá. Samozřejmě nemuíste pít hned colu, stejně dobře některým pomáhá hrnek kakaa, jiným zase sladký černý čaj s medem. Rozhodně ale nedoporučujeme se hned cpát tučnými sladkými zákusky - tělo chcete ze špatného stavu dostat, ne ho ještě zatížit.

Poctivá polévka

Ne nadarmo se po prohýřené noci často podává silný vývar nebo česnečka. Právě tyto polévky dokážou zklidnit podrážděný žaludek a zároveň nejsou pro tělo zbytečně zatěžující. Proto zavolejte svým známým a kamarádům, kdo z nich má navařeno a poproste je, jestli by vám nepřinesli první pomoc v podobě poctivé polévky. Recept na česnečku (pro příště) najdete tady.

Pohyb

Ačkoliv se vám nic nechce a sebemenší pohyb je pro vás nepředstavitelnou zátěží, při kocovině vám právě to pomůže. Dodejte tělu tekutiny, cukry a vyražte na vzduch. Taková půlhodinová procházka venku, kdy tělo bude muset namáhat svaly a spalovat a vy nebudete chvíli myslet na to, jak vám je, vás dokáže dostat z nejhoršího.

Čas

Než tělo alkohol odbourá, trvá to nějakou dobu. Stejně tak potřebuje nějaký čas ke své regeneraci. Proto nepočítejte s tím, že za hodinu vám bude dobře. Naopak, počítejte s tím, že i když doplníte tekutiny, dodáte tělu cukry a vitamíny a rozhýbete se na vzduchu, že vám bude hej. Dopřejte si proto dostatek odpočinku a spánku i poté, co se vrátíte z procházky. Právě čas je u kocoviny to, co léčí nejlépe.

NE! Růžová pilulka

Ačkoliv se nám reklamy snaží vnutit, že právě tato pilulka nám uleví od všech bolestí, na kocovinu je krajně nevhodná. Obsahuje totiž látky, které dráždí žaludeční sliznici. A tu máte už dostatečně podrážděnou alkoholem. Pokud si nechcete přitížit, radši se růžové pilulce vyhněte.

NE! Alkohol

Častým oblíbeným receptem na kocovinu je "čím ses zkazil, tím se spravíš". Alkohol pít ve stavu, kdy spíš potřebujete zachránit, rozhodně nedoporučujeme. Možná utlumí vaše smysly, ale rozhodně podráždí už tak trpící žaludek a zatíží už tak zatížená játra. Vám to sice bude kvůli alkoholu jedno, ale bude vám stále stejně zle.


Tyto články vás také zajímají: