Jak fungují léky na bolest

Bolest občas potrápí každého z nás. Někoho více, někoho méně, ale nepříjemná je všem. Bolestí se tělo snaží dát najevo, že je něco špatně - že má nedostatek vody, živin, že jsou porušeny některé struktury jako kůže, šlachy nebo svaly nebo třeba že existuje v těle zánět. 

Předejít vzniku bolesti se částečně dá - bolesti hlavy a žaludku často ustoupí, když se stravujete zdravě a vyhýbáte se různým chemicky konzervovaným polotovarům, přeslazeným nebo přesoleným jídlům a nápojům. Zároveň díky pravidelnému pohybu spálíte metabolity, které vznikly během stresové situace a mají vliv právě i na vznik bolesti. 

Bolesti kloubů a svalů se dá předejít také rozumným pravidelným pohybem a vyváženou stravou s obsahem veškerých důležitých živin.


Pokud nás bolest zasáhne, často sáhneme po jednom z léků proti bolesti. Od něj si slibujeme jediné - co nejrychlejší úlevu od bolesti. Čím je ale tento efekt u jednotlivých léků způsoben? A jaký mají vliv na náš organismus? Pojďme se podívat, jak fungují jednotlivé účinné látky obsažené právě v nejprodávanějších lécích proti bolesti.

O vhodnosti použití těchto léků a jejich účinku na váš organismus se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

V případě zranění se v těle spustí ochranné mechanismy. Bílé krvinky se začnou hromadit v místě poranění, což způsobuje otok, zarudnutí, zahřátí místa a bolest, tedy jedním slovem zánět. Všechny tyto ochranné mechanismy jsou tělu nakonec prospěšné. Otok pomáhá znehybnit zraněné klouby, teplo a zvýšený průtok krve místem zranění podporuje hojení a bolest upozorní zraněnou osobu, na místo, kde je zranění.

Důležitou součástí procesů při poranění jsou i prostaglandiny, tedy hormonům podobné látky, které mají v těle funkci korigovat prokrvení tkání, srážlivost krve, tvorbu hormonů a trávících šťáv a další i imunitní procesy. Právě ony vylučuje tělo v případě poranění, aby zabránily krvácení a řídily protizánětlivé procesy. A právě ony zajišťují vznik bolesti - tedy signálu, že je něco v nepořádku.

Ibuprofen

Ibuprofen zasahuje přímo do "výroby" prostaglandinů. Tlumí jejich produkci tím, že ovlivňuje enzym (cyklooxygenázu) důležitý při jejich tvorbě. Tím, že ibuprofen utlumí produkci prostagladinů, dokáže snížit bolest, ale zároveň i vznik tepla v místě poranění - tedy i horečky. Zranění ale nevyléčí, pouze tlumí ochrannou reakci těla.

Na druhou stranu prostaglandiny mají v těle na starost i srážlivost krve a tvorbu trávících šťáv. Pokud tlumíme jejich produkci ibuprofenem, může právě s ohledem na funkci prostaglandinů v těle, dojít k horšímu srážení krve a snadnějšímu podráždění žaludeční sliznice. V případě dlouhodobého užívání ibuprofenu ve vysokých dávkách pak může při poranění sliznice v žaludku nebo střevech dojít kvůli nízké srážlivosti krve i ke krvácení.

Ibuprofen najdete v lécích jako jsou Ibalgin, Advil, 

Kyselina acetylsalicylová

Funguje na stejném principu jako ibuprofen, tedy snižuje produkci prostaglandinů v těle. Vedle toho také blokuje tvorbu tromboxanů - látek, které jsou obsaženy v krevních destičkách a když jsou uvolněny, způsobují zúžení cév a shlukování krevních destiček, tedy srážení krve.

Podobně jako u ibuprofenu i u kyseliny acetylsalicylové riziko zejména podráždění žaludečních sliznic (oproti ibuprofenu je toxicita kyseliny acetylsalicylové vůči sliznici mnohem vyšší) a nižší srážlivosti krve.

Kyselina acetylsalicylová se náchází v lécích jako jsou Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a další.

Paracetamol

Tato látka opět funguje sice na principu ovlivňování funkce enzymu cyklooxygenázy, a tedy tvorby prostaglandinů v těle. Na rozdíl od výše popsaných látek neovlivňuje díky svému složení tolik srážlivost krve a tvorbu žaludečních šťáv. 

Pozor, paracetamol je ve vyšších dávkách a v kombinaci s alkoholem jedovatý pro játra a může je nenávratně poškodit. Při každé dávce paracetamolu se vylučuje určité množství toxických látek. Pokud tedy paracetamol v lécích užíváte dlouhodobě, uvažujte o alternativě. Toxické látky jsou pro játra složité nad odbourávání a vy je tak snadno přetěžujete.

Rozhodně nekombinujte paracetamol s alkoholem. Játra mají co dělat s odbouráváním jedné látky a pokud je zatížíte i druhou, velmi snadno se vyčerpají a mohou se nenávratně poškodit. Podobně se při podávání paracetamolu doporučuje omezit konzumace nápojů s kofeinem - ty mohou mít podobný účinek jako alkohol.

Paracetamol se nachází v lécích jako je Panadol, Paralen, Coldrex, Medipyrin, Febrisan a dalších.


Existuje alternativa?

Nechce se vám po přečtení tohoto článku jen tak polykat další prášky proti bolesti? Než potlačovat příznaky zánětu nebo bolesti, je lepší předcházet jejich vzniku. Ačkoliv to může znít jako klišé, zdravým jídelníčkem a rozumným pravidelným pohybem dokážete předejít vzniku velké části bolestí - ať už je to bolest hlavy z nedostatku/přebytku některých látek v těle nebo bolest z namožení svalů či kloubů. Zdravý organismus totiž znamená zlepšení všech procesů, které v organismu probíhají a s nimi i lepší odplavování toxinů a menší zátěž pro jednotlivé orgány. 

Je to jen na vás.