Jak snadno zhubnout? Chůzí

Věděli jste, že existuje cvičení, které nejen pomůže zpevnit svaly a spálit tuk, ale zároveň díky němu i bez větší námahy bojujete proti většině civilizačních chorob? Navíc je pro každého zdarma a nepotřebujete kupovat žádné stroje nebo činky nebo navštěvovat posilovnu. Je zároveň tím nejpřirozenějším, co člověk pro své zdraví může udělat.

Přesně tak, chůze je tímto "cvičením", a proto je dobré o ní vědět více.


Bojuje proti civilizačním chorobám

Právě chůze je pohyb, který zpevňuje a trénuje významné svalové skupiny od nohou až po paže. Navíc při ní zatěžujete nejvíce spodní část těla a zpevňujete tak kosti. Díky chůzi tak vaše tělo může být lépe chráněno proti srdečním nemocem, astmatu, cukrovce, osteoporóze, artritidě nebo problémům se zády. Navíc chůze dokáže zlepšit vaši náladu, vyplavit endorfiny, mírnit únavu a snižovat stres.

Namáhá téměř všechny svalové skupiny

Ačkoliv se může zdát, že při chůzi zatěžujete pouze nohy, zkuste si zpomaleně provést několik kroků a soustřeďte se při tom na svaly, které zatěžujete. Zjistíte, že chůze zatěžuje jak svaly na nohou, které jsou její "hybnou" silou, ale zároveň i hýžďové svalstvo, břišní a dolní zádové svaly, které přenáší točivý pohyb, ramena, svaly na pažích a i krku. Díky tomu právě při chůzi - a stačí jen půl hodiny denně - spálíte stejné množství kalorií jako je pro představu třeba v čtvrtině tyčinky Snickers.

Díky namáhání takového množství svalů také lépe prokrvíte a okysličíte celý váš organismus.

Obrňuje klouby

Při chůzi namáháte také klouby. Ale bez umělé zátěže, pouze s váhou vlastního těla. Právě taková zátěž dokáže udržovat klouby zdravé a pomáhat při tvorbě kloubní tekutiny. Díky chůzi tak nebudou klouby tolik bolet a nebude hrozit větší riziko vzniku zánětů kloubů.

Podporuje psychické zdraví

Ne nadarmo se říká, že si "jdete vyvětrat hlavu". Právě chůzí dokážete spálit metabolity nahromaděné v těle v důsledku stresu a snížit nervozitu. Chůze také působí pozitivně na kvalitu spánku, díky ní se vrátíte "přijemně unaveni" a lépe se vám bude usínat.

Soustředěnost je další z oblastí, na kterou má chůze blahodárný vliv. Stejně tak na vaši paměť - a to zejména díky tomu, že při chůzi se prokrví a dobře okysličí celé tělo včetně mozku.

Kolik toho nachodit?

Podívejme se nejprve letmo do světa:

  • Australani nachodí průměrně 9 695 kroků denně
  • Švýcaři nachodí průměrně 9 650 kroků denně
  • Japonci nachodí průměrně 7 168 kroků denně
  • Američani nachodí průměrně 5 117 kroků denně

Ne nadarmo jsou Američani známí také jako národ s nejvyšší mírou obezity. Ale ani ostatní země na tom nejsou s chůzí zas tak dobře. Denně byste totiž ideálně měli nachodit 10 000 kroků, což odpovídá zhruba pěti kilometrům. Když počítáme s tím, že něco ujdete během dne (na tramvaj, do schodů, do obchodu, apod.), 30 - 40 minut chůze navíc denně stačí k tomu, aby vaše tělo dokázalo z tohoto pohybu těžit maximum.


Tyto články vás také zajímají: