Chcete začít pořádně hubnout? Dýchejte!

Začínáte cvičit a vaší motivací je shodit co nejvíc špeků? Nebo už nějakou dobu cvičíte, poctivě se pokaždé potíte, po cvičení sotva popadáte dech, ale kila dolů nejdou? Pak rozhodně potřebujete vědět něco o základech zdravého pohybu, a tedy i hubnutí.

Dýchejte!

Bez správného dýchání hubnout nebudete. Spalování tuků totiž probíhá právě díky přísunu kyslíku - dochází k oxidaci tuků. Zajistěte tělu zvýšený přísun kyslíku a spalování podkožního tuku se pak děje na místě, které procvičujete. Tedy pokud se hýbete celí, tuk postupně ubývá všude. Správné dýchání a delší pohyb je předpokladem pro využívání tuku jako přednostního paliva těla - tuk je zdrojem energie pro svaly. Chybou mnoha lidí - sportovních začátečníků - je právě nedostatečný přísun kyslíku během sportu. Kyslík je nutný pro efektivní využívání tuků. 

Jak poznat správné dýchání?

Při cvičení:

  • vám nedělá problém mluvit, dýcháte normálně - cvičíte pravděpodobně pod úrovní aerobního pásma,
  • dýcháte zhluboka, je pro vás obtížnější mluvit, ale nelapáte po dechu - to je ono! Cvičíte optimálně v aerobním pásmu.
  • zalykáte se, popadáte dech a nedokážete říct více než dvě tři slova - cvičíte příliš intenzivně, v anaerobním pásmu. V něm už téměř nespalujete tuk

Důležité je během celého cvičení nepřestat pravidelně dýchat, nejlépe v určitém rytmu. Doporučuje se nadechovat se nosem a zhluboka vydechovat ústy. Jen tak zajistíte tělu dostatek kyslíku pro správné spalování tuků.

Nejen dýchání je ale základem zdravého života další tipy od nás najdete tady.