Jak vybrat správnou obuv na běhání

Rozhodli jste se začít běhat? Dobře děláte, během půlhodiny rozumného běhu spálíte přibližně stejné množství kalorií, jako se nachází v jednom stogramovém balení čokolády. Jak si ale na začátek vybrat tu správnou obuv?

Poradíme, na co se při výběru zaměřit a jaká obuv je z praktického hlediska na běhání nejvhodnější. A to i do podzimní plískanice.

1. Kde budete běhat?

Rozhodujícím při výběru běžecké obuvi je určitě terén, ve kterém plánujete běhat. Proto si ujasněte, kde se budete při své běžecké aktivitě pohybovat. Do terénu a zároveň do horšího počasí se vyplatí pořídit si krosové běžecké boty. Ty jsou robustnější a těžší než boty pro běh na asfaltovém nebo betonovém povrchu, ale zároveň jsou nepromokavé.

2. Kolik vážíte?

Váha je druhým kritériem při výběru běžecké obuvi. Jste těžší nebo máte robustní postavu? Pak vybírejte boty s lepším odpružením, které lépe tlumí dopad. Ti štíhlejší z vás si naopak mohou dovolit boty méně odpružené (a tedy lehčí a umožňující vyšší rychlost).

3. Na co bacha při výběru samotných bot

Už víte, kde budete běhat a uvědomujete si, jakou je pro vaši váhu nejvhodnější bota. Stačí jen správně vybrat. Ale na co si dát pozor?

Začněme tím, kdy je nejlepší si jít obuv vybrat. Rozhodně odpoledne nebo navečer, kdy bývá chodidlo největší. Po celém dnu je totiž nateklé a právě to vám zajistí, že vám bota bude pohodlná za každých okolností. Při běhu totiž budou nohy více zatěžovány a budou mít tendenci se zvětšit.

Když si boty nazujete a projdete nebo (tam, kde to obchod umožňuje) popoběhnete v nich, žádný z prstů se nesmí dotýkat nebo dřít o vnitřek boty. A už vůbec nesmí bota tlačit. Ani na prsty ani nesmí být příliš úzká. Po několika minutách běhu byste kvůli tomu totiž začali neskutečně trpět, a to rozhodně nechcete.

Zároveň vyzkoušejte různé boty a porovnejte, jak vám sedí na klenbu chodidla. Běžecké boty se vyrábějí totiž v několika provedeních přizpůsobených různým tvarům klenby.

Na botě nešetřete. V dnešní době samozřejmě můžete sehnat boty označené jako běžecké za pár stovek korun. Ale nižší cena bývá vždy na úkor kvality. Vy potřebujete na běhání boty, které budou pohodlné, ale zároveň i vydrží nějakou tu zátěž - přeci nechcete po měsíci kupovat nové.


Tyto články vás také zajímají: