Dodržování Velikonočních tradic je zdraví prospěšné

Velikonoční tradice se dodržují spíše na venkově než ve městech. A je veliká škoda, že se netěší takové oblibě jako před lety. Naši předkové si díky nim udržovali a upevňovali zdraví, aniž by to tušili. Tradice samotné totiž přímo souvisí s pohybem, zdravým jídlem a psychickou pohodou.


Jarní úklid

Hospodyně vždy před příchodem Velikonoc prováděly jarní úklid. A vzaly to pěkně "od podlahy" až po střechu. Ačkoliv takový úklid zabral hodně času a do dneška není nijak extrémně oblíbený, u všeho toho zametání, utírání prachu, umývání oken a klepání koberců bylo potřeba zapojit všechny svaly a mít dobrou kondičku. Nejinak je tomu i dnes. Když se připravujete na příchod návštěvy a chcete mít všechno perfektně uklizené a připravené, není důvod k nadávání. Naopak, takový pohyb skvěle nahradí samotné cvičení.

Pletení pomlázky

Ani chlapi nepřišli zkrátka. Aby upletli tu nejlepší pomlázku, potřebovali ohebné mladé proutky z vrby. A pro ty často museli chodit dále a šplhat a natahovat se pro proutky. Díky tomu jim vytrávilo před samotným pondělním šupáním. A to není vše, samotné pletení pomlázky vyžaduje určitou dávku zručnosti, aby byla dobře ohebná, ale také aby hezky vypadala. O samotném tréninku už ani nemluvíme.

Velikonoční vajíčka

Zatímco samotné kraslice nádherně vypadají a jsou ozdobou Velikonoční domácnosti i dnes, na samotnou poživatelnou část vajíčka se trochu zapomíná. Přitom i žloutek s bílkem mají nezastupitelnou roli v rámci Velikonoc. Buď se snadno použijí na přípravu mazance nebo pak na vynikající vajíčkovou pomazánku, která je oblíbenou součástí Velikonoc a následujících týdnů také. Právě vejce samotné jsou pro naše zdraví výborným zdrojem živin a ačkoliv se v minulosti odsuzovala za vysoký obsah cholesterolu, ukázalo se, že toto strašení bylo přinejmenším z velké části neopodstatněné. Cholesterol obsažený ve vejcích totiž nemá přímou souvislost se zvyšováním hladiny špatného cholesterolu v krvi. 

Pomlázka na Velikonoční pondělí (nebo také šupání, mrskání)

Nejvíce pohybu ovšem přináší tradiční pomlázka v pondělí. Během ní chlapi museli obejít co nejvíce domácností a během toho i nahánět spousty děvčat a děvčata naopak měla zaručeně spoustu pohybu během úprku před koledníky. Podle starodávného zvyku se díky ohebným vrbovým proutkům předávala energie, pružnost a mládí každé ženě, která byla vyšupána. Z praktického hlediska se předávala také dobrá nálada a lidé si užívali pohyb. Vždyť kdy jindy jste se mohli setkat se spoustou dobře naladěných lidí a prohodit s nimi pár slov v příjemné náladě?


Tyto články vás také zajímají: