Co zdravého dát školákovi na svačinu, aby ji nevyhodil

Školní rok odstartoval a vy, stejně jako vloni, řešíte, jestli vašemu školákovi balit každé ráno k svačině rohlík namazaný taveným sýrem a šunkou nebo jestli náhodou neexistuje lepší svačina. Taková, ze které by třeba vaš dítko nemuselo znechuceně odlupovat rozmočený ubrousek, a přitom byla zdravá a chutná najednou.

Nedejte na reklamy

Sušenky ve tvaru medvídka, "nejlepší" svačina pro děti, jogurty s lentilkami, u kterých se děti tváří extrémně spokojeně... Výrobci se vás prostřednictvím reklam s dětmi snaží přesvědčit, že je naprosto v pořádku dětem do školy na svačinu balit jejich výrobky plné cukru, sladidel, stabilizátorů a dalších údajně "nutných" látek. Sami by je ale svým dětem nenabalili.

Pokud uvidíte nějakou takovou reklamu, užijte si sledování triků, které výrobci používají. Poté si najděte složení výrobku a zjistíte, že i zmíněný rohlík se sýrem a šunkou je zdravější. Rozhodně neobsahuje tolik cukru jako většina propagovaných dobrot pro děti.

Svačina musí chutnat i vám

Nejjednodušší způsob, jak něco dobrého pro školáka na svačinu přichystat, je takové jídlo ochutnat. Musí chutnat i vám. Představte si sami sebe, kdybyste dostali svačinu, která vám nechutná. Snědli byste jí? Pravděpodobně by skončila v koši.

Proto ochutnávejte, obměňujte a nebojte se svačinu, která nedopadla podle vaší chuti klidně odložit. Jídlo si má člověk užít, i když je ještě malý.

Dále čtěte: Aby záda nebolela - jak na aktovku do školy?

Obměňujte

Jedli byste s nadšením celý týden dokola to samé jídlo k obědu? Vydrželi byste to dva týdny? Měsíc? Vaše dítě to vnímá stejně. Při přípravě svačin tak buďte kreativní a obměňujte to, co dítku chystáte. Svačina ho tak bude mile překvapovat třeba každý den. A vy jako rodič budete navíc za frajera i mezi ostatními dětmi.

Kombinujte čerstvé a připravené

Chystejte jeden den svačinu z čerstvých surovin a druhý den dejte dítěti něco dobrého, co jste připravili (upekli, uvařili,...) dopředu. Vy si tím ušetřite čas a dítko bude rádo, že má pokaždé jinou svačinu.

Naslouchejte svému dítěti

Jako rodič sice máte právo do určité míry za své dítě rozhodovat, na přípravu svačin je ale lepší jít chytřeji. Domluvte se s potomkem na týden dopředu, které dny chce svačinu sladkou a které slanou. Vy budete mít jasné, co který den přichystáte a potomek bude rád, že je také jednou "po jeho".

Záměrně nepíšeme, co přesně potomkovi na svačinu chystat. Může to totiž být téměř cokoliv, pokud je taková svačina dostatečně zdravá a dodá dítěti živiny i energii v čisté podobě. Nezapomínejte, že děti potřebují více bílkovin pro správný růst a vývoj, proto neopomíjejte tvrdé sýry, tvarohy ani mléčné výrobky obecně.

Dále čtěte: Které zájmové kroužky vedou na plné čáře u dětí i rodičů?

Článek publikován 4.9.2014, aktualizován 2.9.2019