Samotný zdravý jídelníček neznamená, že automaticky zhubnete

Zdravý jídelníček má bezpochyby mnoho pozitivních vlivů na naše tělo a zdraví. Díky němu dokážeme snižovat krevní tlak, regulovat hladinu nezdravého cholesterolu, rozhýbat správně všechny přirozené procesy nebo třeba ovlivnit zdraví našich vlasů. Rozhodně ho tedy není radno zavrhovat nebo opomíjet. Vždyť právě zdravý jídelníček je i jednou z podmínek zdravého hubnutí. Není ale rozhodně jeho zárukou. A proč tomu tak je?

Zdravý znamená pro každého něco jiného

I když pro vás "zdravý jídelníček" znamená dopřávat tělu kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a minimum rafinovaných cukrů, pro někoho jiného toto slovní spojení může znamenat třeba jen že do jídelníčku zařadí více zeleniny. Každý máme "laťku" nastavenou různě vysoko. Ne vždy tak díky zdravému jídelníčku bude člověk konzumovat zdravé a méně kalorické jídlo. 

Zdravý jídelníček nemusí být nutně méně kalorický

Porovnejte dva zdravé jídelníčky: jeden bude připravovat žena, která chce zhubnout a bude tak brát ohled na menší množství kalorií při zachování vynikajicí nutriční hodnoty. Druhý pak připraví muž, který chce nabrat svalovou hmotu a prioritou pro něj budou bílkoviny, komplexní sacharidy, ale i tuky, které tělo dokáží zasytit. Oba dva přitom budou označeny jako zdravé, protože oba dva nebudou obsahovat přebytek cukrů nebo třeba nasycených mastných kyselin. První ale bude kaloricky mnohem chudší, než druhý, tvořený za jiným účelem.

Stejně tak zdravé potraviny mohou být poměrně kaloricky vydatné. Vezměte si třeba energii schovanou v hrsti mandlí nebo v porci lososa. Přitom obě potraviny do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Zdravý proto ne nutně znamená kaloricky chudší.

Bez zdravého pohybu je to (téměř) marná práce

Zdravý jídelníček je, jak jsme na začátku zmínili, rozhodně přínosem. Pokud ale chceme zhubnout, musíme k němu přidat i jeho dvojče - zdravý pohyb. Tyto dva se pak skvěle doplňují a jeden bez druhého nedávají moc smysl. Zdravým jídelníčkem dodáme svému tělu přesně ty živiny, které nám nastartují přirozené procesy a které tělo potřebuje a zdravý pohyb pak pomůže spalovat energii, kterou má zatím tělo uloženou z nezdravější stravy jako zásobu v podobě tuku. Zdravým pohybem také budeme budovat svalovou hmotu a díky ní pak i více spalovat. Prostě zdravý jídelníček je základ a zdravý pohyb prostředek k tomu zhubnout.